Retrieval-augmented generation optimization:keyword-guided chunking forefficient localized llms
Retrıeval-augmented generatıon (RAG) optimizasyonu:verimli yerel llm'ler için anahtar kelimeyönlendirmeli parçalama
  1. Tez No: 1001577
  2. Yazar: TAYSEER M T R HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KÜRŞAT GÜNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Siber Sistemler Bilim Dalı
Özet
Yapay zeka, metin halüsinasyonları en aza indirgemek ve cevapların kalitesini artırmak için Retrieval-Augmented Generation (RAG) yönteminin başarısı, belgelerin indekslenmeden önce ne kadar iyi parçalara ayrıldığına bağlıdır. Belgeleri çok küçük birimlere ayırmak, LLM için daha iyi bağlamsallaştırma imkanı sağlarken, birimler çok büyük olduğunda, arama sonuçlarından bağlam eksikliği nedeniyle üretecin tahminde bulunmak zorunda kalma olasılığını da artırır. Bu ödünleşimler, mevcut bilgisayar işlem gücü ve bellek ön işleme ve arama süresi ile bütçesini ciddi şekilde sınırlayan yerel dağıtımlarda daha da belirgin hale gelir. Bu nedenle, bu tezde Keyword-Guided Chunking (KGC) adı verilen anahtar kelime tabanlı bir parçalama yöntemi önerilmiştir. KGC, tüketici sınıfı bilgisayarlarda da kullanılabilmesini sağlarken, arama sürecinin güvenilirliğini artırmak amacıyla geliştirilmiştir. KGC, önce her belgedeki bilgilendirici anahtar kelimelerin veya“bağlantı noktalarının”konumunu belirleyip eşleştirir. Ardından, bu bağlantı noktalarının cümle ve noktalama işaretleri gibi metindeki doğal kesintilere doğru genişlemesine dayalı olarak parçalar oluşturur. Ek olarak, KGC, birbirine yakın olan birden fazla çıpa noktasını ayrı yapay parçalar oluşturmak yerine tek bir parçaya kontrollü bir şekilde yerleştirmeye olanak tanıyan bir mekanizma içerir. KGC'nin genel amacı, anahtar kavramların anlamsal bütünlüğünü korumak ve indeksleme ve geri getirme için parça boyutunu makul sınırlar içinde tutmaktır. KGC, sabit boyutlu parçalar, cümle düzeyinde parçalar, paragraf düzeyinde parçalar ve anlamsal parçalar gibi ortak temel kriterler açısından, çeşitli soru-cevap veri koleksiyonları kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, KGC'nin RAG sistemlerinde geri getirme etkinliğini artırdığını ve temellendirme kalitesini yükselttiğini, çoğu alanda daha iyi ortalama Hits@K değerleri elde ettiğini ve bağlam doğruluğu, bağlam hatırlama, cevap alaka düzeyi ve kaynağa sadakat açısından daha yüksek puanlar verdiğini göstermiştir. Ayrıca, maliyet analizi sonuçları, KGC'nin hesaplama açısından yoğun semantik parçalama yöntemine kıyasla yüksek kalite/düşük çaba dengesi sağladığını göstermiştir. Son olarak, çeşitli tüketici sınıfı GPU düzeylerinde KGC'nin kararlılığının değerlendirilmesi, KGC'nin sınırlı kaynak koşullarında kararlılığını koruduğunu gösterdi. Genel olarak, bu araştırmanın sonuçları, metin parçaları oluşturmak için çıpa noktası tabanlı, sınır duyarlı yöntemlerin, yerelleştirilmiş RAG sistemlerinin performansını artırmanın pratik bir yolu olduğunu ve bunu daha karmaşık segmentasyon yöntemlerine göre daha az hesaplama yüküyle gerçekleştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The success of Retrieval-Augmented Generation (RAG) to minimize hallucinations and increase the quality of answers relies upon how well documents are split into segments before being indexed. While splitting documents into very small units can allow for better contextualization for the generator, it also increases the chances that the generator will be forced to guess due to the lack of context from the retrieval results when the units are too large. These trade-offs are amplified in local deployments where the available computer processing and memory severely limit the amount of preprocessing and retrieval time and budget. Therefore, this dissertation proposed a keyword-based chunking method called Keyword-Guided Chunking (KGC). KGC was developed with the goal of increasing the reliability of the retrieval process while still allowing for deployment on consumer-grade computers. KGC works by first identifying and mapping the position of informative keywords or“anchors”in each document. It then creates chunks based on the expansion of these anchors towards natural breaks in the text such as at the sentence and punctuation level. Additionally, KGC includes a mechanism that allows for the controlled packing of multiple anchors that are near each other into a single chunk rather than creating separate artificial chunks. The overall intent of KGC is to maintain semantic completeness for key concepts and keep chunk size to within reasonable bounds for indexing and retrieval. KGC was evaluated with respect to common baselines that include fixed-size chunks, sentencelevel chunks, paragraph-level chunks, and semantic chunks, using diverse collections of question-answering data. The results showed that KGC improved the effectiveness of retrieval and increased the quality of the grounding in RAG systems, achieving better average Hits@K across most domains and producing higher scores for context precision, context recall, answer relevance, and faithfulness. Additionally, the results of the cost analysis demonstrated that KGC provided a high-quality/low-effort trade-off compared to computationally intensive semantic chunking. Finally, the evaluation of the stability of KGC across various levels of consumer-grade GPU indicated that KGC maintained its stability through limited resource conditions. Overall, the results of this research demonstrate that anchor-based, boundary-sensitive methods of creating chunks of text is a practical means of enhancing the performance of localized RAG systems and does so with less computational overhead than more complex segmentation methods.