The effects of congruency, transparency, and frequency on verb-noun collocational accuracy among Turkish EFL learners
Uyumluluk, saydamlık ve sıklığın İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin fiil-isim eşdizimsel doğruluğu üzerindeki etkileri
- Tez No: 1001578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKBAR ALİŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkçeyi ana dili olarak konuşan ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin İngilizce fiil–isim eşdizimlerine ilişkin alıcı ve üretici bilgilerini incelemektedir. Araştırma, ana dil–hedef dil uyumluluğu, anlamsal saydamlık ve girdi sıklığı değişkenlerinin eşdizimsel doğruluk üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, psikodilbilimsel ve kullanım temelli yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmış; farklı görev türleri ve çeviri yönlerinde gözlenen performans farklılıklarının açıklanmasına odaklanmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir üniversitenin hazırlık programında öğrenim gören otuz iki Türk EFL öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin alıcı eşdizim bilgisi, elli maddeden oluşan çoktan seçmeli COLLEX-5 testi ile ölçülmüş; üretici eşdizim bilgisi ise Türkçeden İngilizceye ve İngilizceden Türkçeye olmak üzere iki ayrı çeviri görevi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Nicel bulguların daha ayrıntılı biçimde yorumlanabilmesi amacıyla, görevler arasında tekrar eden hata türlerini belirlemeye yönelik nitel bir hata analizi de gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin fiil–isim eşdizimlerine ilişkin alıcı bilgilerinin genel olarak orta düzeyde olduğunu; buna karşılık üretici kullanımın, özellikle Türkçeden İngilizceye çeviri görevlerinde, ciddi güçlükler içerdiğini göstermektedir. Ana dil–hedef dil uyumluluğunun, ağırlıklı olarak tanımaya dayalı görevlerde başarıyı artırdığı; ancak hedef dilde üretim gerektiren durumlarda bu etkinin sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Anlamsal olarak daha saydam eşdizimlerde, öğrencilerin hem alıcı doğruluklarının hem de İngilizceden Türkçeye çeviri başarılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Girdi sıklığının, alıcı eşdizim bilgisini anlamlı ölçüde desteklediği; üretici kullanım üzerindeki etkisinin ise daha sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Hata analizi sonuçları, alıcı ve üretici bilgi arasında belirgin bir fark bulunduğunu ve öğrencilerin üretim sürecinde sıklıkla ana dile dayalı işlemleme stratejilerine başvurduğunu ortaya koymaktadır. Genel olarak çalışma, eşdizim bilgisinin tek boyutlu bir yapıdan ziyade görev ve işlemleme gereksinimlerine duyarlı, çok boyutlu bir yapı sergilediğini göstermektedir. Bulgular, uyumluluk, anlamsal saydamlık ve sıklık değişkenlerinin eşdizimlerin öğrenilmesi ve kullanılması sürecindeki etkilerini ortaya koymakta; aynı zamanda EFL sınıflarında eşdizim öğretiminin sistematik ve planlı biçimde yapılmasının önemine dikkat çekmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular ışığında, İngilizce ders kitapları ve öğretim materyallerinde fiil–isim eşdizimlerinin daha açık ve sistematik bir biçimde ele alınması ve eşdizimlerin uyumluluk, anlamsal saydamlık ve sıklık özellikleri dikkate alınarak sunulması, öğrencilerin hem alıcı hem de üretici eşdizimsel gelişimlerini desteklemek açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The study explores how the L1-L2 congruency, semantic transparency, and frequency of input influence the receptive and productive knowledge of Turkish EFL learners of English verb-noun collocations. The research is grounded in psycholinguistic and usage-based models and aims to provide a comprehensive explanation of the diverse changes in collocational accuracy in various modalities of tasks and directions in translation. The sample included thirty-two Turkish EFL learners enrolled in a university preparatory program. Receptive collocational knowledge was assessed using the COLLEX-5 test, which comprises fifty multiple-choice questions, but productive knowledge was measured using two translation tasks: Turkish-English and English-Turkish. A qualitative error analysis was conducted to complement quantitative analyses and identify recurrent patterns of errors across tasks. The results showed that the learners' receptive knowledge of verb-noun collocations was moderate, but productive use, especially in the process of translating Turkish into English, was a significant challenge. The results revealed that the learners demonstrated a moderate level of receptive knowledge in verb-noun collocations; whereas their productive use, especially in translating between Turkish and English, showed major challenges. The cross-linguistic congruency mainly improved the outcomes in recognition-based activities, but its effects were significantly lower in the situations requiring L2 production. Semantic transparency was found to be a significantly predictive variable of receptive accuracy as well as English-Turkish translation performance, which highlights the contributive nature of semantic compositionality in collocation processing. The frequency of input significantly influenced the receptive knowledge, and also enabled, though in a limited extent, productive use. Error analysis also indicated that there is a strong receptive-productive gap and continuous reliance on L1-based processing strategies. Overall, the results indicate that collocational knowledge is multidimensional and highly task-related. The research adds to the body of literature by illustrating the interplay of congruency, transparency and frequency with processing requirements, and it highlights the significance of the systematic collocation-based teaching in EFL classrooms. In light of the aforementioned findings, it is important that English language textbooks and coursebooks incorporate more explicit and principled instruction of verb–noun collocations, with careful consideration of congruency, semantic transparency, and frequency, in order to facilitate learners' receptive and productive collocational development.