Andrey Tarkovski sinemasında varoluşsal din felsefesi
Existential religious philosopy in the cinema of Andrey Tarkovsky
- Tez No: 1001580
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Andrey Tarkovski'nin insanın varoluşunu ve manevi arayışını merkeze alan sinemasını felsefi pencereden değerlendirmektedir. Yönetmenin filmlerinde tekrar eden inanç, şüphe, anlam krizi, vicdan, ahlaki sorumluluk ve aşkınlık temaları; insanın Tanrı ile ilişkisini ve modern dünyadaki manevi yalnızlığını görünür kılan temel unsurlar olarak ele alınmaktadır. Çalışmamızda Tarkovski'nin imgeleri, zamanı kullanımı ve karakterlerin iç dünyasına odaklanan anlatım biçimi; bireyin iman deneyimini, içsel çatışmalarını ve ahlaki sorumluluğunu düşünmeye açan bir sinemasal dil olarak yorumlanmaktadır. Varoluşçu din felsefesinin sunduğu kavramlar, Tarkovski'nin insana dair sorularının felsefi arka planını anlamaya imkân vermektedir. Kierkegaard'ın birey ve iman vurgusu, Tillich'in“nihai kaygı”kavramı, Heidegger'in varoluş ve kaygı çözümlemesi ile Sartre'ın özgürlük ve hiçlik düşüncesi, yönetmenin filmlerinde ortaya çıkan manevi arayışı yorumlamak için temel bir referans oluşturmuştur. Bu çalışma, Tarkovski'nin sinemasının estetik bir ifade biçiminden ibaret olmadığını; insanın varoluşunu, Tanrı ve dünya ile kurduğu ilişkiyi sorgulayan özgün bir varoluşsal-dinsel düşünce alanı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Andrey Tarkovsky's cinema through a philosophical lens, focusing on the director's portrayal of human existence and spiritual inquiry. Recurrent themes such as faith, doubt, existential crisis, concience, moral responsibility and transcendence are treated as key elements that reveal the individual's relationship with God and the spiritual solitude of the modern world. In this context, Tarkovsky's imagery, his distinctive use of time, and his emphasis on characters' inner worlds are interpreted as a cinematic language that opens space for reflecting personal faith, inner conflict, and moral responsibility. The concepts offered by existentialist philosophy of religion provide a framework for understanding the philosophical background of Tarkovsky's questions about the human condition. Kierkegaard's emphasis on the individual and faith, Tillich's notion of“ultimate concern”, Heidegger's analyses of existence and anxiety, and Sartre's ideas on freedom and nothingness serve as central references for interpreting the spiritual quest that emerges in Tarkovsky's films. This study demonstrates that Tarkovsky's cinema is not merely an aesthetic expression; rather, it presents a unique existential-religious field of thought that interrogates human existence and the individual's relationship with God and the world.