Tarkovski sinemasında zaman
The concept of time in the cinematography of Tarkovsky
  1. Tez No: 331049
  2. Yazar: EYLEM ŞEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sinema sanatının en önemli yönetmenlerinden biri olan Andrey Tarkovski?nin, filmografisinin merkezinde zaman kavramı konumlanmaktadır. Bu bakımdan yönetmenin işlediği konuları ve tiplemeleri anlamlandırabilmek için, onun hem maneviyat hem de mühürlenmiş zaman üzerine olan yazıları, röportajları ve günlükleri önem arz etmektedir ve bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Esas itibariyle, bu tezde yönetmenin zaman kavramını algılayışını görselleştirme şekli ve bu açıdan mühim olan motifler ile düşünceler analiz edilmeye çalışılmıştır. Sinematografisinde, kendi hayatı (özellikle çocukluğu) ve ruhani değerlerle ilgili olan görüşleri ön plana çıkar. Tüm bunların çerçevesini ise, zaman mefhumu şekillendirir.
Özet (Çeviri)
The notion of time stands at the heart of Andrei Tarkovsky? s filmography, who is one of the most important directors of the art of cinema.. In this regard, his writings on spirituality and also on sculpting in time, interviews and diaries are of great importance and form a basis for this study. In principle, it is attempted to analyse how he visualizes the perception of time and the motifs and thoughts which are crucial in this respect. His personal life (his childhood, especially) and his ideas on spiritual values come out within his cinematography. It is the notion of time which frames all of these qualities.