İslam Hukukunda yetkisiz temsil ve hukuki sonuçları
Anoutnorative contracts and their legal consequences
- Tez No: 100160
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
“İslâm Hukukunda Yetkisiz Temsil ve Hukukî Sonuçlan”adlı çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Yetkiye dayalı temsil ve yetkisiz temsil hakkında bilgi verilmiştir. Yetkiye dayalı temsil, temsil yetkisini aldığı kaynağa göre temsil, kendisine bağlanan sonuçlara göre temsil ve temsilin sona ermesi başlıkları altında incelenmiştir. Yetkisiz temsil ise, hukukî mahiyeti, yetkisiz temsilin çeşitleri, yetkisiz temsil ile doğrudan ilgili kavramlar ve yetkisiz temsilin tarihçesi şeklinde incelenmiştir. İkinci bölüm yetkisiz temsilin hukukî sonuçlarına ayrılmıştır. Bu bölümde, yetkisiz temsilin hukukî geçerliliği, olumlu ve olumsuz yaklaşımların delilleri verilerek değerlendirilmiş; borçlar hukuku ve aile hukukunda yetkisiz temsil incelenmiştir. Daha sonra temsil edilen, yetkisiz temsil eden ve üçüncü şahıs arasındaki ilişki, temsil edenin satımında sattığı malı icazetten önce müşteriye teslim etmesi durumunda gasp hükümleri geçerli olduğundan satılan malın tesliminden önceki ve sonraki durumu göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Anouthorative contracts and their legal consequences”Our study consists of two chepters excluding the introduction. İn the first chapter we have analyzed the contracts whit authority and without it respectively. Authoritive contracts have been divided into three sub-divisions as follow: Representation according to the source from which he takes the authority, representation according to the consequences it aimed and putting end the representation. And representation without authority has been tackled under the following headlines: its legal nature, its kinds, relevant concepts and historical background. Chapter two has been allotted to the legal consequences of the representation without authority. İn this chapter, the legal validity, the argument pro end against it and representation without authority in dept law end family law have been analyzed. Later on, we dealt with the problematic of one who represents and who is represented and third person. As the one who represents without authority delivers the goods to someone else, it is regarded as usurpation and it necessiates some legal consequences, we lastly tackled this problem.