Mukayeseli olarak Türk ve Irak hukukunda temsil
Invastigate representation in Turkish and Iraq law system
- Tez No: 262176
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tezimizde Türk ve Irak hukuk sisteminde temsil kavramı, karşılaştırmalı şekilde ele alınmış ve incelenmiştir. Tezin üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Türk ve Irak hukuklarında temsil kavramı incelenmiştir. Bir kimsenin başkası adına hukuki işlem yapmasına temsil denilmektedir. İkinci bölümde temsil çeşitleri ele alınmıştır. Temsil kanundan doğabileceği gibi sözleşmeden de doğabilir. Nitekim temsil kavramı Türk ve Irak hukuk sistemlerinde farklı şekillerde görünmektedir. Türk hukukunda temsilin çeşitleri, doğrudan temsil, dolaylı temsil, kanunî ve iradî temsildir. Irak hukukunda ise temsil kanunî ve iradî temsil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, temsilin çeşitleri ile temsilin sona ermesi incelenmiştir. Temsil çeşitli şekillerde sona ermektedir. Temsil, temsil olunanın azli ile sona erebileceği gibi, temsilcinin istifası ile de sona erer. Bunun gibi, taraflardan birinin ölümü, fiil ehliyetini kaybetmesi, iflas etmesi, tüzel kişiliğin sona ermesi, yetki süresinin dolması veya işin bitmesi hallerinde de temsil ilişkisi sona ermektedir. Üçüncü bölümde ise yetkisiz temsil kavramı ele alınmıştır. Yetkisiz temsilci kendisine temsil yetki verilmeyen kişinin başkası adına hukuki işlem yapmasıdır. Bu bölümde ise yetkisiz temsilin şartları ve hukuki sonuçları açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda ise, eserimize ilişkin kanaatlerimiz, sonuç ve tezin kısa bir özetine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, invastigate representation in Turkish and Iraq law system. It compares consept of representation in Turkish and Iraq law system.This thesis consist of three chapter. Firs chapter examines, concept of representation in Turkish and Iraq law system. Someone?s makes legal activity for another one in representation. Second chapter inspects, kind of representetion. Representation appears law and contract. Representation kinds is different Turkish and Iraq law system. Turkish law system accepts, direct, indirect, voluntary and legal representation. On the other hand, Iraq law system accepts, voluntary and legal representation. Second chapter inspects, kind of representation and this chapter studies, end of representation. Representation concludes some reasons. Representation concludes dismissal, resignation, death, loss of capacity to act, absence, ending legal personality, expiration, and completion of work. Third chapter researches, concept of unauthorized representation. Unauthorized representative, who isn?t a representative, makes action for another one. This chapter studies conditions and conclusions of unauthorized representation. In the end of the thesis, includes opinions of this thesis, conclusion and summary of thesis.