Türkiye'de özel bankaların eleman arama, seçme ve sosyalleştirme süreçleri: Halkla ilişkiler odaklı bir araştırma
Recruitment, selection and socialization process of the private banks in Turkey: A public relations focused study
- Tez No: 100159
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOLUNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Türkiye 'deki özel bankaların personel arama, seçme ve sosyalleştirme süreçlerinin halkla ilişkiler odaklı olarak incelenmesinden yola çıkarak halkla ilişkiler-insan kaynakları yönetimi ilişkisini konu alan bu tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın başlangıcında örgüt kuramları ayrıntılı olarak ele alınmış ve tarihsel süreç içerisinde nasıl bir gelişim gösterdikleri üzerinde durulmuştur. Örgüt kuramları üzerinde durulduktan sonra insan kaynakları yönetimi, halkla ilişkiler kavramları ele alınmış ve bu kavramlar arasındaki ilişki üzerinde durularak halkla ilişkilerin insan kaynakları yönetimine yaptığı katkılar tartışılmıştır. Tezin üçüncü ve dördüncü bölümlerinde bankaların personel arama, seçme ve sosyalleştirme süreçlerini nasıl yürüttükleri üzerinde durulmuş ve her bir aşama halkla ilişkiler odaklı olarak değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Türkiye'deki özel bankalarda gerçekleştirilmiş olan ampirik araştırma sonuçları sunulmuş ve Türkiye'deki özel bankaların insan kaynakları uzmanlarının halkla ilişkileri kendi alanlarıyla ilgili görmedikleri ve bu nedenle de halkla ilişkiler birimlerinden destek alma yoluna gitmedikleri sonucuna varılmıştır. y^m&MmmwuM) 149
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, whose subject is the relationship between public relations and human resource management setting out from the public relations focused study of the recruitment, selection and socialization processes of the private banks in Turkey, is composed of five main parts. At the beginning of the study, organizational theories have been discussed and their development the history has been emphasized. After dwelling upon the organizational theories, the concepts of human resource management and public relations have been evaluated and emphasizing on the relationship of these concepts, the contributions of public relations to human resource management have been discussed In the third and fourth parts of the thesis, the execution of the recruitment, selection and socialization processes by the banks has been discussed and each phase has been evaluated on a public relations focused basis. Finally, in the last part, the results of the empirical research carried on among private banks in Turkey have been presented, and it has been concluded that the human resource specialists of the banks in Turkey do not consider public relations relevant to their task and therefore do not seek assistance of the public relations departments. 150