Defne (laurus nobılıs L.) yapraklarından biyoaktif katkı maddesi üretim süreçlerinin kinetik, termodinamik ve istatistiksel yaklaşım ile incelenmesi
Investigation of bioactive additive production processes frombay (laurus nobilis L.) leaves with kinetic, thermodynamic andstatistical approaches
  1. Tez No: 1001603
  2. Yazar: OKAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ŞAHİN SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Defne (Laurus nobilis L.) yaprakları, güçlü antioksidan özelliklere sahip fenolik ve flavonoid bileşikler içermesine rağmen ekstraksiyon mekanizmasını inceleyen çalışma sayısı sınırlıdır. Bu tez çalışması kinetik, termodinamik, kütle transferi ve istatistiksel optimizasyon yoluyla ekstraksiyon sürecini kapsamlı bir şekilde değerlendirmiştir. Kinetik modelleme, yalancı birinci dereceden (PFO) modelin verilere en iyi şekilde uyduğunu ve çok düşük aktivasyon enerjisi (Ea=1,27 kJ mol-1) ile difüzyon kontrollü bir ekstraksiyonu gösterdiğini ortaya koymuştur. Termodinamik çalışma, endotermik (ΔH=4,60 kJ mol-1), kendiliğinden (ΔG=-5,20--6,52 kJ mol-1) ve entropi güdümlü bir süreci (ΔS=0,0329 kJ mol-1K-1) göstermiştir. Etkin difüzyon (De) değerleri ve Biot sayıları (Bi)>40, iç direncin kütle transferini yönettiğini göstermiştir. 2 seviyeli Plackett-Burman faktöriyel tasarımı, etkin faktörleri katı kütle, çözücü hacmi ve çözücü konsantrasyonu olarak belirlemiştir. Belirlenen parametreler, toplam fenolik içerik (TPC) için 9,9 mg-GAE/g-KM, toplam flavonoid içerik (TFC) için 20,3 mg-KE/g-KM ve antioksidan aktivite (DPPH ve ABTS>%90 inhibisyon; CUPRAC 101,7 mg-TEAC/g-KM) açısından en yüksek verimleri elde etmek için Box-Behnken tasarımı ile optimize edildi.
Özet (Çeviri)
Laurus nobilis leaves have phenolic and flavonoid compounds with strong antioxidant properties. However, the studies on their extraction mechanisms are limited. This work comprehensively evaluated the extraction process through kinetics, thermodynamics, mass transfer and statistical optimization. Kinetic modeling revealed that the pseudo-first-order (PFO) model best fitted the data, indicating a diffusion-controlled extraction with a very low activation energy (Ea=1.27 kJ mol-1). Thermodynamic study showed an endothermic (ΔH=4,60 kJ mol-1), spontaneous (ΔG=-5,20 to-6,52 kJ mol-1) and entropy-driven process (ΔS=0,0329 kJ mol-1K-1). Effective diffusivity (De) values and Biot numbers (Bi)>40 showed that internal resistance governed mass transfer. 2-level Plackett-Burman factorial design screened the effective factors as solid mass, solvent volume and solvent concentration. The determined parameters were optimized with Box-Behnken design to get the highest yields of 9,9 mg-GAE/g-KM of total phenolic content (TPC), 20,3 mg-CE/g-KM of total flavonoid content (TFC) and antioxidant activity (DPPH and ABTS>90% inhibition; CUPRAC 101,7 mg-TEAC/g-KM).