İnfiltrasyon araçlarının farklı toprak koşullarında karşılaştırılması
Comparison of infiltration tools for different soil conditions
- Tez No: 1001610
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Trakya yöresinde farklı toprak bünye sınıflarında üç infiltrometre aracı karşılaştırılmıştır. Referans ölçüm aracı olarak kabul edilen çift silindir infiltrometreye göre dual head ve mini disk infiltrometre araçları, ölçüm hızı ve güvenilirlikleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında kumlu tın, kumlu killi tın, kumlu kil ve killi bünyeye sahip on farklı alanda, üç araçla üç tekerrürlü olarak infiltrasyon testleri yapılmış, sonuçlar varyans analizi ile değerlendirilmiş ve LSD testi ile gruplandırılmıştır. Sonuçta, dual head infiltrometre ölçümleri, tüm toprak bünye sınıflarında, çift silindir infiltrometre yöntemiyle elde edilen sonuçlar ile istatiksel açıdan farksız çıkmış, ölçümler arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. Mini disk infiltrometre de hafif ve orta bünyeli topraklarda benzer performans sergilemiş ancak, ağır bünyeli topraklarda belirlenen infiltrasyon hızları istatiksel açıdan önemli düzeyde farklılık göstermiştir. Ayrıca, referans yöntem ile diğer yöntemlerden elde edilen sonuçların benzerliğini belirlemek için hesaplanan farkların kareler toplamı değerlerine göre de dual head infiltrometre daha sağlıklı sonuçlar üretmiştir. Bu sonuçlara göre, kullanılacak infiltrasyon aracının seçiminde; toprak bünye sınıfı, ölçüm hızı, aracın edinme maliyeti ve kullanım kolaylığı gibi unsurların önemli olduğu belirlenmiş ve detayları ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three different infiltrometer devices were compared for various soil texture classes in the Thrace Region. The dual head and mini disk infiltrometer devices were evaluated in terms of measurement time and reliability, using the double-ring infiltrometer, which is considered the reference measurement device. Within the scope of the study, infiltration tests were conducted with three devices at ten different locations with sandy loam, sandy clay loam, sandy clay, and clay textures, each with three replications. The results were analyzed using variance analysis and grouped with the LSD test. As a result, the measurements obtained with the dual head infiltrometer showed no statistical differences compared to the results that of double-ring infiltrometer across all soil texture classes, in other words no significant differences were observed between the measurements. The mini disk infiltrometer demonstrated similar performance in light and medium-textured soils; however, in heavy-textured soils, infiltration rates differed significantly in statistical terms. Furthermore, based on the“sum of squares of differences”values calculated to determine the similarity between the results obtained from the reference method and the other methods, the dual head infiltrometer produced more reliable results. According to these findings, it was determined that factors such as soil texture, measurement time, initial cost of the device, and ease of use are important in the selection of the infiltration device, and these factors were explained in detail.