Metoksietil sübstitüye benzimidazol-2-selenon türevlerinin sentezi ve antimikrobiyal özellikleri
Synthesis and antimicrobial properties of methoxyethyl substituted benzimidazole-2-selenone derivatives
  1. Tez No: 1001634
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, alkil substitüentler içeren benzimidazolyum tuzları (1a-g), benzimidazolün alkil halürlerle N-alkilasyonu sonucu sentezlenmiştir. Bu öncül tuzlardan, selenyum ile bazik ortamda reaksiyonu ile selenon bileşikleri (2a-f) sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapısal karakterizasyonu ¹H NMR, ¹³C NMR spektroskopisi ve elementel analiz yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Antimikrobiyal aktivite çalışmaları, Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) protokollerine uygun olarak Disk Difüzyon yöntemiyle yapılmıştır. Gram-negatif (E. coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853), Gram-pozitif (S. aureus ATCC 29213) bakteriler ve maya suşlarına (C. albicans ATCC 90028, C. glabrata ATCC 2001) karşı test edilerek inhibisyon zone alanları hesaplanmıştır. Kontrol olarak standart antibiyotikler olarak bakterilerde Ampicillin ilacı, mayalarda ise Caspofungin ilacı kullanılmıştır. Sonuçlar, sentezlenen Selenon bileşiklerinin özellikle fungal patojenlere karşı umut verici inhibisyon gösterdiğini ortaya koymuştur Elde edilen bulgular, Selenon bileşiklerinin antimikrobiyal ajan olarak geliştirilme potansiyelini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, benzimidazolium salts containing alkyl substituents (1a-g) were synthesized by N-alkylation of benzimidazole with alkyl halides. Selenon compounds (2a-f) were synthesized from these precursor salts by reaction with selenium dioxide in basic medium. Structural characterization of the synthesized compounds was carried out by ¹H NMR, ¹³C NMR spectroscopy and elemental analysis. Antimicrobial activity studies were performed by Disk Diffusion method in accordance with Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) protocols. Inhibition zone areas were calculated against Gram-negative (E. coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853), Gram-positive (S. aureus ATCC 29213) bacteria and yeast strains (C. albicans ATCC 90028, C. glabrata ATCC 2001). Ampicillin for bacteria and Caspofungin for yeasts were used as standard antibiotics as controls. The results revealed that the synthesized selenon complexes showed promising inhibition, especially against fungal pathogens. The findings indicate the potential of developing selenium compounds as antimicrobial agents.