Nanoparçacıkların yeşil sentez yöntemi ile eldesi ve dirençli organik kirleticilerin fotokatalitik gideriminde etkinliğinin incelenmesi
Green synthesis of nanoparticles and investigation of their activity for photocatalytic degradation of recalcitrant organic pollutants
  1. Tez No: 1001644
  2. Yazar: HÜSEYİN KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ESEN KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Quercus brantii meyve kadehi ve Rosa canina meyve ekstraktları kullanılarak TiO2 nanoparçacıkları ve BiOBr nanoplakaları yeşil sentez yöntemi ile elde edilmiştir. Quercus brantii meyve kadehi ve Rosa canina meyve ekstraktının toplam fenolik içeriğinin en yüksek olduğu sıcaklık ve süre belirlenmiştir. Belirlenen sıcaklık ve sürede elde edilen ekstraktlar ile sentezlenen TiO2 nanoparçacıklarının ve BiOBr nanoplakalarının karakterizasyonu XRD, XPS, FT-IR, SEM-EDX, FESEM, TEM ve BET yüzey alanı analizleri ile yapılmıştır. TiO2 nanoparçacıklarının ve BiOBr nanoplakalarının fotokatalitik etkinliği Reactive Yellow 84 (RY84) boyarmaddesinin gideriminde incelenmiştir. RY84 boyarmaddesinin fotokatalitik giderime etki eden parametrelerden pH, başlangıç RY84 derişimi ve fotokatalizör miktarının etkileri araştırılmıştır. Quercus brantii meyve kadehi ekstraktı ile sentezlenen TiO2 ve BiOBr nanomalzemelerinin Rosa canina meyve ekstraktı ile sentezlenen TiO2 ve BiOBr nanomalzemelerine göre daha yüksek fotokatalitik etkinliğe sahip olduğu gözlenmiştir. Quercus brantii meyve kadehi ile sentezlenen TiO2 nanoparçacıkları kullanılarak RY84 boyarmaddesinin UV-A ve görünür ışıkta bozunma mekanizmaları belirlenmiştir. Dirençli bir diğer kirletici olan tetrasiklin antibiyotiğinin Quercus brantii meyve kadehi ekstraktı ile sentezlenen TiO2 nanoparçacıkları kullanılarak fotokatalitik giderimine pH ve farklı ışın kaynaklarının etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TiO2 nanoparticles and BiOBr nanoplates were synthesized using green synthesis method with Quercus brantii fruit cup and Rosa canina fruit extracts. The temperature and exposure time that yielded the highest total phenolic content in Quercus brantii fruit cup and Rosa canina fruit extract were determined. TiO₂ nanoparticles and BiOBr nanoplates synthesized with extracts at the specified temperature and exposure time were characterized by XRD, XPS, FT-IR, SEM-EDX, FESEM, TEM, and BET surface area analyses. The photocatalytic activity of TiO₂ nanoparticles and BiOBr nanoplates was investigated in the removal of Reactive Yellow 84 (RY84) dye. The effects of pH, initial RY84 concentration, and photocatalyst amount on the photocatalytic removal of RY84 were investigated. TiO₂ and BiOBr nanomaterials synthesized using Quercus brantii fruit cup extract exhibited higher photocatalytic activity compared to those synthesized with Rosa canina fruit extract. The degradation mechanisms of the RY84 dye under UV-A and visible light were determined using TiO₂ nanoparticles synthesized with Quercus brantii fruit cups. The effects of pH and different light sources on the photocatalytic degradation of tetracycline, another recalcitrant contaminant, using TiO₂ nanoparticles synthesized with Quercus brantii fruit cup extract were investigated.