Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda arteriyo venöz fistül açılmasının işlem uygulanan kolda ve serebral alanda bölgesel oksijen satürasyonu değişimlerine etkisi
  1. Tez No: 1001672
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmanın primer amacı AVF uygulanacak KBY hastalarında, AVF öncesi ve sonrası işlem uygulanan kolda ve beyinde bölgesel oksijen satürasyonu (rSO2) değişimlerini gözlemlemektir. Sekonder olarak, fistülün arteriyel kolundaki çap ve akım değişimlerinin izlenmesidir. Yöntem Çalışmaya, AVF cerrahisi planlanan, 25-75 yaş aralığında 110 hasta dahil edildi. Hastalar rutin monitörizasyon sonrasında her iki elin frontal ve tenar bölgelerindeki bölgesel oksijen satürasyonunu ölçmek için yakın-kızılötesi spektroskopi kullanıldı. Veriler ameliyat öncesi (T0), arter klemplenmesinden 5 dakika sonra (T1), ameliyat sonrası 15 dakika (T2), ameliyat sonrası 120 dakika (T3) ve ameliyat sonrası 12. haftada (T4) kaydedildi. AVF uygulanan kol çalışma grubu (Grup S) olarak adlandırılırken, karşı taraf kol kontrol grubu (Grup C) olarak kullanıldı. Çalışma kolundaki arter çapı ve akım, T0 ve T4'te renkli Doppler ultrasonografi (USG) kullanılarak değerlendirildi. 12. haftada diyaliz için uygunluk, cerrahi işlemin başarısı olarak tanımlandı. İstatistiksel analizler uygun parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılarak yapıldı ve anlamlılık düzeyi P<0,05 olarak belirlendi. Bulgular Gruplar arası karşılaştırmada, çalışma ve kontrol gruplarındaki rSO2 zaman aralıklarında anlamlı olarak farklıydı (p<0,001, Tablo 1). Gruplar arası karşılaştırmalarda, çalışma grubunda rSO2, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında 12. Haftada anlamlı olarak azaldı (p<0,001, Tablo 1.) Serebral rSO2 değişimleri de ölçülen tüm zaman noktalarında grup içerisinde anlamlı değişimler gösterdi (p<0,001). İşlem sonrası çap ve akım, işlem öncesine göre anlamlı olarak arttı (p<0,001). Bölgesel oksijen satürasyonu, arter çapı ve akım değişimleri, diyaliz uygulanabilen ve uygulanamayan hastalar arasında anlamlı bir farklılık göstermedi. Sonuç Ameliyat edilen kolda uygulanan NIRS'nin temel bulgusu, AVF cerrahisi geçiren hastalarda 12.haftada tenar oksijenizasyonda azalma olmasıdır. Çalma sendromu açısından klinik fark yaratabileceğini düşünüyoruz. Erken perioperatif dönemde AVF operasyonlarında NIRS kullanımının faydaları daha ileri çalışmalarla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective The primary aim of this study is to observe changes in regional oxygen saturation (rSO2) in the operative arm and brain, both pre- and post-AVF creation, in patients with chronic kidney disease (CKD). The secondary objective is to monitor changes in arterial diameter and flow within the fistula's arterial limb, as well as alterations in stroke volume. Design and Method One hundred ten patients who were between 25 and 75 years old and scheduled for AVF surgery were included in the study. After standardizing monitoring, near–infrared spectroscopy was utilized to measure regional oxygen saturation on the frontal and thenar regions of both hands. Analgesia was performed by a surgeon or an anesthesiologist. Data were recorded at preoperatively (T0), 5 minutes after arterial clamping (T1), 15 minutes postoperatively (T2), 120 minutes postoperatively (T3) and at the 12th week postoperatively (T4). The arm receiving the AVF was called the study group (Group S), while the contralateral arm acted as the control group(Group C). Arterial diameter and flow and stroke volume in the Group S were assessed using colour Doppler ultrasonography (USG) and transthoracic echocardiography at T0 and T4. Suitability for dialysis at the 12th week is defined as the success of the surgical procedure. Statistical analyses were performed using appropriate parametric and non parametric tests, with a significance level set at P < 0.05. 34 Results In intra-group comparisons, cerebral regional oxygen saturation (rSO2) in Group K and Group S was significantly lower at 2 hours post-surgery (T3) compared to all other time points (p=0.001). In Group Ç, the lowest rSO2 was significantly observed at 12 weeks (T4) compared to all other time points (p=0.001). In inter-group comparisons, rSO2 was significantly higher in Group S compared to Group K and Group Ç at all measured time points (p<0.001). At 12 weeks post-procedure, arterial diameter, flow, and stroke volume were significantly increased compared to pre-operative values (p<0.001). Significant decreases were observed in heart rate and mean arterial pressure (p=0.002 and p<0.001, respectively). The AVF success rate was 92%. Age (years), body mass index (BMI), and pre-operative arterial flow were identified as statistically significant parameters affecting the risk of failure." Conclusion Monitoring rSO2 in arteriovenous fistulas is valuable for the early detection of complications, such as steal syndrome and thrombosis, that can lead to late-stage ischemia. Given the observed systemic changes, we recommend close neurological and cardiac monitoring in these patients.