CAD/CAM ile üretilmiş cam fiber destekli PEEK post sistemlerinindentine bağlanma dayanımlarının çiğneme simülatörü ile yaşlandırmaaltında incelenmesi
Investigation of the bonding strength of CAD/CAM- generated glass fiber-reinforced PEEK post systems to dentine under aging conditions using a chewing simulator
- Tez No: 1001674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇINAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, cam fiber post ve GFR-PEEK (cam fiber destekli PEEK) materyallerine uygulanan farklı yüzey işlemleri ve yaşlandırma işleminin push- out bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve materyal–zaman–bölge etkileşimlerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada iki farklı post materyaline beş farklı yüzey işlemi uygulanmıştır: Kontrol, Alüminyum Oksit (Al2O3), Hidroflorik Asit (HF), Sülfürik Asit (H2SO4) ve Monobond etch and Prime (MEP). Numunelerin yarısı çiğmeme simülatöründe yaşlandırma işlemine tabi tutulmuştur. Push-out testi gerçekleştirilmiş ve elde edilen MPa değerleri dört yönlü varyans analizi ile analiz edilmiştir. Çoklu karşılaştırmalar Tukey testi ile yapılmış, anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Yüzey işlemi, materyal, zaman ve bölgenin bağlanma dayanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmuştur (p<0.001). Cam fiber postlar, GFR-PEEK materyaline kıyasla daha yüksek bağlanma dayanımı göstermiştir. Yaşlandırma sonrası tüm gruplarda bağlanma dayanımı düşmüştür. Bölgesel değerlendirmede koronal bölge en yüksek, apikal bölge en düşük bağlanmayı göstermiştir. Yüzey işlemi × materyal × zaman × bölge etkileşimi anlamlıdır (p<0.001); en yüksek değer HF + cam fiber post + T0 + koronal bölgeden, en düşük değer MEP + GFR-PEEK + T1 + apikal bölgeden elde edilmiştir. Sonuç: Farklı yüzey işlemleri, post materyali, kök bölgesi ve yaşlandırma, push- out bağlanma dayanımını anlamlı şekilde etkilemektedir. Al2O3 ve HF işlemleri cam xiii fiber postlarda en yüksek bağlanmayı sağlarken, H2SO4 uygulaması GFR-PEEK materyalinde en etkili işlem olmuştur. Yaşlandırma tüm gruplarda bağlanma dayanımını azaltmıştır. Post materyali ve bölgeye özgü uygun yüzey işleminin seçilmesi, klinik bağlanma başarısı için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study evaluated the effects of different surface treatments and aging on the push-out bond strength of glass fiber posts and glass fiber–reinforced PEEK (GFR-PEEK), and examined the interactions among post material, aging time, and root region. Materials and Methods: Two post materials were subjected to five surface treatments: control, aluminum oxide (Al2O3) air abrasion, hydrofluoric acid (HF), sulfuric acid (H2SO4), and Monobond Etch & Prime (MEP). Half of the specimens were aged using a chewing simulator. Push-out bond strength testing was performed, and bond strength values (MPa) were analyzed using four-way analysis of variance (ANOVA) followed by Tukey post hoc tests (p < 0.05). Results: Surface treatment, post material, aging, and root region significantly affected push-out bond strength (p < 0.001). Glass fiber posts showed higher bond strength than GFR-PEEK posts, while aging reduced bond strength in all groups. The coronal region exhibited the highest bond strength, whereas the apical region showed the lowest. A significant interaction was observed among surface treatment, material, aging, and region (p < 0.001). The highest bond strength was observed in HF-treated glass fiber posts in the coronal region before aging, while the lowest was recorded in MEP-treated GFR-PEEK posts in the apical region after aging. Conclusion: Push-out bond strength is influenced by surface treatment, post material, root region, and aging. Aluminum oxide and hydrofluoric acid treatments were most effective for glass fiber posts, whereas sulfuric acid treatment provided superior bonding for GFR-PEEK. Aging negatively affected bonding performance. Selecting surface treatments according to post material and root region is essential for optimal clinical outcomes.