Patateste kök-ur nematodu (Meloidogyne chitwoodi golden et al., 1980)'na karşı kimyasal uygulama dönemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of chemical treatment timing against root-knot nematode (Meloidogyne chitwoodi golden et al., 1980) in potatoes
- Tez No: 1001701
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TOKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Biyoloji, Agriculture, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Niğde ili patates üretim alanlarında önemli verim ve kalite kayıplarına neden olan kök-ur nematoduna (Meloidogyne chitwoodi) karşı farklı kimyasal mücadele dönemlerinin etkinliğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2025 üretim döneminde Niğde ili Merkez ilçesine bağlı Ağcaşar Köyü'nde, Tesadüf Blokları Deneme Deseni esas alınarak dört tekerrürlü şekilde kurulmuştur. Denemede ilaçsız kontrol ile dikim öncesi Mayıs ayı toprak uygulaması ve Haziran, Temmuz ile Ağustos aylarında yapılan üst ilaçlama uygulamaları karşılaştırılmıştır. Kimyasal mücadelede fluopyram etken maddeli nematisit kullanılmıştır. Uygulamaların toplam verim, pazarlanabilir yumru verimi, pazarlanamaz ürün oranı, yumru enfeksiyon indeksi ve nematod popülasyon yoğunluğu üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, dikim öncesi Mayıs ayı toprak uygulamasının verim ve kalite açısından en etkili uygulama olduğunu, pazarlanamaz ürün oranı ile nematod popülasyon yoğunluğunu önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Üst ilaçlama uygulamalarında ise uygulama zamanının gecikmesine bağlı olarak verim ve kalite değerlerinde düşüş belirlenmiştir. Kontrol parselleri tüm parametrelerde en düşük performansı göstermiştir. Bu çalışma, Niğde ili patates yetiştiriciliğinde kök-ur nematoduna karşı kimyasal mücadelenin zamanlamasının kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effectiveness of different chemical control timings against root-knot nematodes (Meloidogyne chitwoodi), which cause significant yield and quality losses in potato production areas of Niğde province. The experiment was established during the 2025 growing season in a commercial potato field located in Ağcaşar Village, Niğde central province, using a Randomized Complete Block Design with four replications. The treatments included an untreated control, a pre-plant soil application in May, and foliar applications carried out in June, July, and August. Fluopyram was used as the active ingredient in chemical control. The effects of the treatments on total yield, marketable tuber yield, unmarketable tuber ratio, tuber infection index, and nematode population density were evaluated. The results indicated that the pre-plant soil application in May was the most effective treatment in terms of yield and quality, significantly reducing the unmarketable tuber ratio and nematode population density. In foliar applications, a decline in yield and quality parameters was observed as the application time was delayed. The control plots exhibited the lowest performance in all evaluated parameters. This study demonstrates that the timing of chemical control against root-knot nematodes is of critical importance in potato cultivation in Niğde province.