Bir davranış geliştirme modeli olarak ittika
'ittika' as a behavior development model
- Tez No: 100171
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İslam'ın doğuşundan itibaren ileriki yıllarda İslam alimleri, Kur' an' da takva kavramına verilen önemden dolayı, bu kavram üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Tefsir kitaplarında genel olarak, korkmak, sakınmak, nefsi kötülüğe sevk eden şeylerden korunmak, günahı terk, şirkten kendini korumak, insanın kendisini Allah'a korumasını almak, Allah'ın yasaklarından kaçınan, şirkten-büyuk günahlarından kaçınmak yeklinde takvayı anlamışlar. Tasavvuf metinlerinde Allah'a itaat etmek, şirkten, kötü ve günah olan şeylerden, günah olma ihtimali olan şeylerden sakınmak. Dünyadan yüz çevirmek, kavuştuğu nimete şükretmek, elde edilemeyen nimetlere güzel bir şekilde sabretmedir. Tercüme ve meallerde“korunmak”olarak eski anlayışları devam ettirmek isteyenler, cemaatlerin etkisi, yeni çalışmalar ve akademik çevrelerin dini çağa göre yorumlayan bakışları arasında kafa karışıklıkları vardır. Bizim yaklaşımımızla var olma noktasında, potansiyelinin farkında, özgür olarak kendini gerçekleştirme sürecinde, herşeyi seven ve Allah'a karşı derin bir sorumluluk bilinciyle hareket etme şeklinde anlaşılmış, bu eğitimde davranış geliştirme de kullanılabileceği tartışılmıştır. 76
Özet (Çeviri)
In the following years from the onset of the Islam, islamic scholars focused on the concept of“ takva”because of the importance given to this concept by Qoran. In the books which are interpreting and explaining Qoran the concept of“takva”is explained as being afraid, protecting one's self from the things leading to the wrong, abandoning sins, protecting one's self from attributing a partner to God, abstaining from the prohibitions of God and refraining one's self from the big sins. In the texts of Sufism (tasavvuf) this concept is understood as obeying God, abstaining from attributing a partner to God and from the things which are wicked and sin, refraining from the things which may be sin. It is also explained as turning away from the worldly goods and things and being grateful for what one has got and being patient for what one hasn't got There are confusions between those who want to maintain the old understanding of this concept mat is being afraid of God, protection and abstention and those who are in the academic cicles and interpret the religion according to the modern ages. Besides, there is a remarkable influence of religious groups on bom sides. Nevertheless in our approach, this concept is explained as being aware of one's potential, being free in the process of realizing one's self, loving anything created by God and behaving with a profound responsibility against God. Finally the argument that this aproach could be used in education for“behaviour improving”is presented and widely discussed. 77