Din eğitiminin psikolojik temelleri
The psychological foundations of religious education
  1. Tez No: 100170
  2. Yazar: BİROL ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyanın hiçbir yerinde çocuklar dindar olarak doğmazlar. Anne-baba ve yakın çevre, çocuğun şahsiyeti ve karakterinin hemen hemen belirlendiği ilk yıllarda, çocuğa nasıl bir paradigma çizerlerse o şekilde gelişir. Birçok kabiliyetle dünyaya gelen çocuk, varolan kabiliyetleri geliştirmezse, bunlar körelir ve yok olur. Din duygusu da böyledir. Bu duygu hayatın ilk yıllarından itibaren uyarılmalı, teşvik edilmeli ve geliştirilmelidir. Çocukta dinsel denebilecek; sevgi, bağlanma, birinin bakım ve korumasını arzu, kendinden güçlü gördüğü birilerine iltica etme, ondan yardım isteme, onun ilgisini çekmek için hareketlerde bulunma gibi birçok etkinlik içindedir. Doğan çocuğu bedeninin yanmda asıl insan yapan ruhudur ki, o da Allah'tan bir Nema' dır. Ruh o sonsuz gücü devamlı arar. Yeni neslin ahlâklı, vicdanlı ve namuslu olması küçük yaşlardan itibaren, verilen doğru ve sağlıklı bir din eğitimine bağlıdır. Din hayatm olmazsa olmazlanndandır. 119
Özet (Çeviri)
No child is born as pious. Child develops in the way that how his or her parents and circle of society direct him or her in the early years when the personality and the character of child are shaped. Child is born with lots of abilities and if he or she doesn't improve and make use of them they disappear, so does the sense of religion. This sense should be stimulated and unproved from the first years of life. Child has some activities which can be called as religious such as love, commitment, desire for protection, yielding to someone who seems superior, seeking help of the superior and making some behaviours in order to attract the attention of that person whom he or she sees as stronger and superior. What makes a newborn infant a humanbeing is his soul as well as his body and bis soul is a breath from Allah. The soul contmously seeks that eternal power. For the new generation to be decent, honest and conscientious depends on a religious education which is healtily conducted beginning from the first stages of life. Religion is a“must”of the life. 120