Kaos eşiğinde adapte olabilen karmaşık sistemler ve ürün geliştirme modeli: Bir örnek olay
Complex adaptive systems on the edge of chaos and a product development model: A case study
- Tez No: 140883
 - Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
Karmaşıklık teorisi, geleneksel Newton paradigması ile açıklanamayan konulara farklı bir perspektiften bakılmasını sağlamış, diğer bilim dallarında olduğu gibi sosyal bilimlerde ve dolayısıyla yönetim ve organizasyon konularında da etkisini ortaya koymuştur. Yaşayan tüm sistemlerde olduğu gibi, organizasyonlar ve ürün geliştirme ekipleri de birer adapte olabilen karmaşık sistemdir ve ürün geliştirme süreci kaos eşiğinde kendiliğinden organizasyon olarak gerçekleştirilmektedir. Ürün geliştirme ekibi, sürekli bir döngü içerisinde sahip olduğu dengeden uzaklaşma ve değişen çevre koşullarına adapte olma eğilimi göstermekte; ekip üyeleri, sistemin birer aktörü olarak, müşterilerin, rakiplerin, şirketin ve teknolojinin de içinde bulunduğu kaos ortamında, belli kurallar ve görev dağılımı çerçevesinde faaliyetlerini özgürce yerine getirerek yarı otonom bir davranış sergilemektedir. Böylece ekip yeni bir dengeye kavuşmakta; yaratıcılık ve yenilik arayışları ile birlikte ortaya yeni bir ürün çıkmaktadır. Buradan sağlanan geri besleme, bir sonraki ürün geliştirme süreci faaliyeti için bir iterasyon sağlayacaktır. Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, karmaşıklık teorisi ile adapte olabilen karmaşık sistemlerin karakteristik özellikleri ele alınmış, ikinci bölümde ise ürün geliştirme ekibi, ürün geliştirme süreci ve yeni ürünün karmaşıklık perspektifinde bir ürün geliştirme modeli geliştirilmiştir. Üçüncü bölümde ise modelde yer alan varsayımların, örnek olarak seçilen DVD-TV ürün geliştirme projesindeki geçerliliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The complexity theory, which has a great impact over various scientific areas, as well as management and organisation, provided a new perspective to concepts that can not be well defined through traditional Netwon paradigm. Similar to all other living systems, organisations and product development teams are complex adaptive systems that conduct the product development process as self organisation on the edge of chaos. Through a continuous cycle, the product development team intends to keep itself away from equilibrium and to adapt itself into changes within the environment. Team members operate as agents of the system, who run their activities semi autonomously; making their decision freely within previously determined rules and tasks. This helps the system to reach a new state of equilibrium and develop creative and innovative products. The system provides a feedback to be used as iteration for the following product development process. This thesis contains three basic parts. The first part gives an overview about complexity theory and characteristics of complex adaptive systems. The second part monitors the development of a model through the complexity perspective, regarding three basic elements of the product development cycle; team, process and new product. The third part contains the application of the model's assumptions, which are found to be valid for the example of a DVD-TV product development project.