İngiltere'de yerel yönetimler ve Thatcherism
Local government in England and Thatcherism
  1. Tez No: 100172
  2. Yazar: SITKI ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İngiltere'de Thatcher'in iktidara gelmesinden sonra çok radikal değişiklikler yaşanmıştır. Thatcher'in yerel yönetimler alanmda uygulamış olduğu politika yeni sağ politikanın yerel yönetimler alanındaki yansımasından başka bir şey değildir. Her ne kadar bazı yazarlar 1979 sonrası Muhafazakar Partinin yerel meclislerde güç kaybettiği, yerel meclislerin tamamen İşçi Partisinin kontrolüne geçtiğini, merkezi hükümetin programını daha rahat uygulayabilmek için yerel meclisleri devre dışı bıraktığı ileri sürülmüştür. Thatcher iktidara geldiği zaman yerel yönetimler tarafından çok büyük miktarlarda kaynağm harcandığını fakat çok büyük oranlarda israfın söz konusu olduğunu gördü. Yerel yönetimler tarafından büyük maliyetlerle yerine getirilen hizmetlerin son derece kaütesiz olduğunun farkına vardı. Serbest piyasa koşullarını yerel yönetimler alamna sokarak daha az maüyetle daha nitelikli hizmet almayı amaçladı. Fakat yukarıda sözü edilen karşı düşüncede temelsiz sayılamaz. Muhafazakar Parti yerel meclislerde hakimiyeti İşçi Partisine kaptırmıştı. Merkezi hükümet almış olduğu kararları uygulamıyordu. Thatcher çare olarak bu meclislerin yetkilerinin bir kısmını merkeze alırken bir kısmını da başka birimlere devretti. Sonuç olarak bu uygulamalar İngiltere'de çok değişik çalkalanmalara neden oldu. Fakat İngilizler arasında bu uygulamaların doğrumu yanlış mı olduğu konusunda bir konsensüs olduğu söylenemez. 69
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After Thatcher had come to the pover, lots of radical changes became reality the same as the new rightist party had lost their power in the local assenblies after 1979, the laber party had taken the local assemblies under control, and the central government didn't care the local assemblies to make their program true easily. Thatcher noticed when she took the power that the local governments had spent lots of money and most of it was for nothing. The services with high prices had to with lover prices by means of free market the rightist party had lost the power in the local assemblies when the labor party had become more powerfull. Cetral government didn't have the power to realice it's decisions. Thatcher cut some of the assemblies' abolities as a solution. As a conclusion, these kind of policies resulted in different kind of arguments, But we corit say that there is a consencus in englant on this matter as Thatcher's. 70