Dünyada ve Türkiye'de şirket birleşmeleri ve satınalmalarında insan kaynakları sorunları
Human resources problems in mergers and acquisitions in Turkey and the world
  1. Tez No: 100173
  2. Yazar: HALİL BADER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Günümüzün değişen rekabet şartlan farklı üretim strateji ve süreçlerini farklı finansman ve pazarlama politikalarını beraberinde getirmektedir. Değişen işletmecilik fonksiyonları, değişen tüketici davranışları ve ticaret engellerini kaldırmaya yönelik yasal düzenlemeler işletmelerin birbirleri ile işbirliğini geliştirmelerine yönelik girişimlerde bulunmalarına destek olmaktadır. Birleşme ve satınalmalar bu tip işbirliklerinin en son safhası ve son yıllarda en çok tercih edileni olarak sınıflandırılabilir. Öyle ki; hızla artış trendinde olan birleşme ve satınalmalar 1999 yılında yaklaşık 2 Trilyon Dolar seviyesine ulaşarak en yüksek seviyeye yükselmişlerdir. Son yirmi yıldaki hızlı artış trendine rağmen birleşme ve satınalmalar yüksek başarısızlık oranlan ile dikkat çekmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu anlaşmalarda basan oranının çok düşük olduğunu ve anlaşmaya varan şirketlerin yaklaşık yüzde 70' inin hedeflerine ulaşamadıklannı ve bir kısmının aynldığını ortaya koymaktadır. 1980'li yıllara kadar şirketlerin hemen hepsi başansızhğın altında finansal nedenlerin yattığına inanmaktaydı. Oysa bu yıllardan sonra anlaşmayı başansız kılabilecek en önemli faktörlerin insan kaynaklan ve örgüt kültürlerinin uyumu olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, birleşme ve satmalmalarda insan kaynaklan sorunlan ve örgütlerin başanlı entegrasyonu için yapılması gereken çalışmalar üzerinde durmaktadır. Süreçte karşılaşılan insan kaynaklan problemleri detaylı bir biçimde anlatıldıktan sonra, başanlı örgüt entegrasyonu için yapılması gereken çalışmalar üç kategoriye aynlarak sıralanmıştır: Anlaşma öncesi dönemde yapılması gerekenler, anlaşma ilam anında yapılması gerekenler, anlaşma sonrası dönemde yapılması gerekenler. Bu üç ana dönemde yapılması gereken çalışmalar iletişim, örgüt kültürlerinin uyumu, yetenekli çalışanlann muhafaza edilmesi ile çalışanların verimlilik ve moral düşüklüğünün engellenmesi alanlannda yoğunlaşmaktadır. 127Türkiye'de şirket birleşmeleri ve satınalmalar ABD, Avrupa ve Asya-Pasifik'te olduğu gibi yaygın değildir. Bunun en büyük sebebinin Türk müteşebbisinin şirketini başka biriyle paylaşmak istememesi gelmektedir. Şirket sahiplerinin bu muhafazakar tutumu Türk şirketlerinin kurumsallaşamaması ve aile şirketi olarak kalmasının en büyük nedenidir. Ayrıca ülke ekonomisinin içinde bulunduğu darboğaz ve sürekli tekrarlanan kriz ortamı işletmeleri bıkkınlık içine itmektedir. Fakat diğer taraftan Türk insanının çabuk unutan ve yeni alternatifler arayan yapısı birleşme ve satınalmalan gelecek bir iki yıl içinde çok tercih edilen bir büyüme ve krizden çıkma yolu haline getirebilir. Nitekim içinde bulunduğumuz kriz ortamında şirketler (özellikle KOBİ'ler ) için önerilen çıkış yollarından biri de birleşmelerdir. Bu bağlamda, araştırma, özellikle gelecek yıllarda birleşecek Türk şirketlerine başarılı birleşme ya da satmalma entegrasyonu için yapılması gereken çalışmalar hususunda katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İnsan kaynaklarına ve kültürel uyuma gerekli önemi vermeyen işletmelerin, muhtemelen daha önceki birleşmelerde yapılmış hatalara yemden düşebilecekleri düşünülmektedir. 128
Özet (Çeviri)
SUMMARY Overwhelming trend of change in production processes, consumer demands, regulatory rules have forced firms to develop cooperative relationships with their suppliers, customers, business partners and even with their rivals. Mergers and Acquisitions (M&As) are the most common one and the final phase of such a cooperation which firms prefer as a way of external growth. Since 1980s, every year, the amount of M&A transactions reached to a higher total than the year before and 1999 has become the peak level for M& As in this context. The amount of worldwide transactions has reached up to 2 Trillion in US Dollars, almost twice as much as the year before. Aside this pogressive trend more than the half of mergers and acquisitions fail to reach their objectives. Different researches during the past three years have reached various findings in terms of success rates. These researhes meet around a high point of failureryüzde 70. Until 1980s, almost all companies were not aware of the problems that cause the failure of M&As. Many of them thought financial factors were the main reason for that. Today, experts, academicians, consulting firms recognize that human resources are the major source of failure in M&As. Notwithstanding, great amount of failure depicts managers not to be aware of the problem totally. This st udy points out the people problems in M&As; offers logical policies and applicable tacitcs in human resources for a healthy M&A process. Human resources policy for a M&A process can be run in three phases: The pre-merger phase, the merger announcement phase and the post-merger phase. These three phases require a set of solutions which contain good communication, culture fit, retention of key talent and keeping up employee productivity and morale for organizational integration. 129Unlike the U.S., Europe and the Asia-Pacific region, mergers and acquisitions are not popular in Turkey's business environment. This situation is thought to be broadly due to entrepreneurs' conservative approach in favor of so-called“one man management”style. On the other hand, firm owners are not satisfied their firm's value to sell it someone else. Lack of institutionalization and macroeconomic instability in the country are the other factors that contribute to recent situation. This study also focuses on advises to Turkish entrepreneurs in M&A process from a broad management perspective and from the human resources perspective. As a summary, this study focuses on the human resources problems in M&A process and suggest solutions for a good-running M&A process on theoretical and practical bases especially for Turkish entrepreneurs looking for mergers as a choice of solution for recent recession and coming years of rapid growth. 130