Gamma halkalarda değişmelilik koşulları üzerine
On commutativity conditions of gamma rings
- Tez No: 657609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, halkalarda ve gamma halkalarda bazı özdeşlikleri sağlayan dönüşümlerden yararlanarak bu yapıların değişmeliliği hakkında neler söylenebileceği konusunu araştırmaktır. Bu doğrultuda tez temel olarak dört bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, literatürde halkalarda ve gamma halkalarda değişmelilik koşullarını araştıran bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde tezi okumada kolaylık sağlayacak bazı tanımlara ve özelliklere yer verilmiştir. Bu amaçla, halka ve gamma halkanın tanımları verilerek bu yapıların belli özellikleri sağlayan idealleri ile bu yapılar üzerinde bazı özdeşlikleri sağlayan dönüşümler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, H. E. Bell ve M. N. Daif'in 1994 yılında yayınlanan“Değişmelilik ve güçlü değişmeliliği koruyan dönüşümler üzerine”başlıklı çalışma detaylarıyla incelenmiştir. Dördüncü bölümde, X. Xu, J. Ma ve Y. Zhou'nun 2015 yılında yapmış oldukları“Yarı asal gamma halkalar üzerinde sol türevler ve güçlü değişmeliliği koruyan Dönüşümler ”başlıklı çalışmaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate what can be said about the commutativity of rings and gamma rings by making use of maps that provide some identity in these structures. In this direction, the thesis is basically composed of four chapters. In the first chapter, some studies investigating the commutativity conditions in rings and gamma rings in the literature are mentioned. In the second chapter, some basic definitions and properties that will make it easier to read the thesis is given. For this purpose, the definitions of the ring and the gamma ring are given, and the ideals of these structures that provide certain properties and the maps that provide some identities on these structures are introduced. In the third chapter, the paper of H. E. Bell and M. N. Daif, published in 1994, entitled“On commutativity and strong commutativity preserving maps”is examined in detail. In the fourth chapter, the paper of X. Xu, J. Ma and Y. Zhou published in 2015, entitled“Left derivations and strong commutativity preserving maps on semiprime Γ-rings”are discussed.