Zonüler zafiyeti olan gözlerin katarakt cerrahisinde kapsül germe halkası implantasyonu sonrası kapsül içi tek parçalı ve optik capture üç parçalı göz içi lenslerinin uzun dönem karşılaştırması
Long-term outcomes of in-the-bag single-piece versusoptic capture three-piece intraocular lenses followingcapsular tension ring implantation in cataract surgerywith zonular weakness
  1. Tez No: 1001727
  2. Yazar: İPEK TANYOLAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AHMET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kapsül germe halkası (KGH) implantasyonu sonrası kapsül içine yerleştirilen tek parçalı göz içi lens (GİL) uygulaması ile optik capture tekniği kullanılarak haptiklerin sulkusta, optiğin kapsül içinde konumlandırıldığı üç parçalı GİL uygulamasının klinik sonuçlar, GİL stabilitesi ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 – Aralık 2020 tarihleri arasında kliniğimizin ön segment biriminde, fakoemülsifikasyon ile katarakt cerrahisi sonrası zonül zafiyeti nedeniyle KGH implante edilen olgular retrospektif olarak incelendi. Hastalar, optik capture tekniği ile üç parçalı GİL implantasyonu yapılanlar (Grup 1) ve kapsül içine tek parçalı GİL implantasyonu yapılanlar (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Preoperatif ve postoperatif son vizitlerde düzeltilmemiş (GK) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı, refraktif değerler, speküler mikroskopi ve optik biyometriler değerlendirildi; erken ve geç dönem komplikasyonlar kaydedildi. Postoperatif son vizitte iTrace wavefront aberometre ile optik performans göstergeleri analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 70 hastanın 70 gözü dahil edildi (Grup 1 n=34; Grup 2 n=36). Ortalama yaş 71,43 ± 14,12 yıl, ortalama takip süresi 81,77 ± 18,33 aydı. Zonül zafiyeti etiyolojisinde her iki grupta en sık psödoeksfoliasyon sendromu (PES) izlendi (Grup 1 %61,8; Grup 2 %69,4). Postoperatif ortalama GK ve EİDGK değerleri gruplar arasında benzerdi (sırasıyla p=0,418 ve p=0,210) ve her iki grupta preoperatif değerlere göre anlamlı düzeyde artış gösterdi (her bir p<0,001). Postoperatif ortalama refraktif değerler açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (her bir p>0,05). Ortalama refraktif sapma Grup 2'de (0,59 ± 0,52 D) Grup 1'e (0,38 ± 0,88 D) kıyasla daha hiperopik olmakla beraber, aralarındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,191). GİL dislokasyonu Grup 1'de 3 gözde (%8,8), Grup 2'de 4 gözde (%11,1) saptandı. Dislokasyona kadar geçen süre Grup 1'de 71,3 ± 24,8 ay, Grup 2'de 52 ± 30,8 ay idi. Wavefront aberometri analizinde korneal ve total oküler aberasyonlar, disfonksiyonel lens indeksi, 5–30 cpd değerlerindeki modülasyon transfer fonksiyonu ve Strehl oranı açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (her bir p>0,05). 3 mm optik zonda lentiküler sferik aberasyon ise Grup 2'de (0,03 ± 0,04 µm), Grup 1'e (0,02 ± 0,03 µm) göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,049). Sonuç: Zonüler zafiyet bulunan gözlerin katarakt cerrahisinde her iki cerrahi teknik de uzun dönemde etkili ve güvenli sonuçlar sunmaktadır. Optik capture tekniği ile GİL dislokasyonu nispeten daha geç dönemde görülmekle birlikte, cerrahi teknik seçiminde zonül zafiyetinin özellikleri, hasta yaşı ve uzun dönem takip edilebilirliği gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı; özellikle PES gibi progresif zonülopatilerin eşlik ettiği durumlarda bireyselleştirilmiş yaklaşımlar tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the clinical outcomes, intraocular lens (IOL) stability, and complication profiles of in-the-bag single-piece IOL implantation versus three-piece IOL implantation using the optic capture technique following capsular tension ring (CTR). Materials and Methods: Between January 2015 and December 2020, medical records of patients who underwent CTR implantation due to zonular weakness following phacoemulsification cataract surgery at the anterior segment unit of our clinic were retrospectively reviewed. Patients were divided into two groups: those who received three-piece IOL implantation with the optic capture technique (Group 1) and those who received in-the-bag single-piece IOL implantation (Group 2). Uncorrected (UCVA) and best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, refractive values, specular microscopy, and optical biometry measurements were evaluated preoperatively and at the final postoperative visit; early and late postoperative complications were recorded. At the final postoperative visit, optical performance parameters were analyzed using iTrace wavefront aberrometry. Results: 70 eyes of 70 patients were included in the study (Group 1, n=34; Group 2, n=36). The mean age was 71.43 ± 14.12 years, and the mean follow-up period was 81.77 ± 18.33 months. Pseudoexfoliation syndrome (PES) was the most common etiology of zonular weakness in both groups (61.8% in Group 1 and 69.4% in Group 2). Postoperative mean UCVA and BCVA were comparable between groups (p=0.418 and p=0.210, respectively) and showed significant improvement compared with preoperative values in both groups (all p<0.001). No significant intergroup differences were observed in postoperative refractive values (all p>0.05). Although mean refractive error was slightly more hyperopic in Group 2 (0.59 ± 0.52 D) than in Group 1 (0.38 ± 0.88 D), the difference was not statistically significant (p=0.191). IOL dislocation occurred in three eyes (8.8%) in Group 1 and four eyes (11.1%) in Group 2, with a longer time to dislocation in Group 1 (71.3 ± 24.8 months) compared to Group 2 (52 ± 30.8 months). Wavefront aberrometry revealed no significant intergroup differences in corneal and total ocular aberrations, dysfunctional lens index, modulation transfer function (5–30 cpd), or Strehl ratio (all p>0.05); however, lenticular spherical aberration at a 3-mm optical zone was significantly higher in Group 2 (0.03 ± 0.04 µm) than in Group 1 (0.02 ± 0.03 µm; p=0.049). Conclusion: Both surgical techniques provide effective and safe long-term outcomes in cataract surgery for eyes with zonular weakness. Although IOL dislocation was observed relatively later with the optic capture technique, surgical planning should consider the characteristics of zonular weakness, patient age, and the feasibility of long-term follow-up, with particular emphasis on individualized approaches in progressive zonulopathies such as PES.