Türkiye'de bazı çevre davaları üzerine ekolojik temelli yaklaşımlar
Ecological approaches to certain environmental lawsuits in turkey
- Tez No: 1001749
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN CABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Hukuk, Biology, Botany, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, olağanüstü güzelliklere sahip, yüksek potansiyelli bir ülkedir. Ülkemizin coğrafi konumu, farklı iklim tiplerinin yaşanmasını mümkün kılarken, iklim farklılıkları ve farklı yükseltiler gibi etmenler zengin biyolojik çeşitliliği doğurmaktadır. Çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini iliklerimize kadar yaşadığımız bu günlerde yalnızca ülkemiz açısından değil, küresel olarak mücadele edilmesi gereken temel sorunlardan birisi çevre kirliliğidir. Günümüzde kirliliğin boyutları dünyanın taşıma kapasitesinin üzerindedir. Çevre sorunlarına etkili çözümler ortaya koymanın ertelenecek zamanı kalmamıştır. Bu çalışmada, ülkemizdeki yargı organlarının çevre davalarına mevcut yasal mevzuat üzerinden bakış açılarına değinerek, uluslararası ideal Anayasal düzenlemeler ile ülkemizdeki hukuk normları arasındaki farklar ve AİHM 'in çevre davaları örneklendirilerek belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, ülkemizde mevcut Anayasal ve yasal çevre hukuku düzenlemelerinin dünyadaki doğa merkezli bakış açılarının gerisinde kaldığı, çevre problemlerini önlemede yetersiz olduğu, disiplinler arası iş birliğiyle hukuki düzenlemeleri temellendirerek, çevreye duyarlı ve doğanın haklarını tanıyan çevreci Anayasal düzenlemelerin gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country of extraordinary beauty and high potential. Our country's geographical location allows for different climate types, while factors such as climate differences and varying elevations give rise to rich biological diversity. In these days when we are experiencing the negative effects of environmental pollution to our very core, environmental pollution is one of the fundamental problems that must be tackled not only in our country but globally. Today, the scale of pollution exceeds the carrying capacity of the world. There is no time left to delay finding effective solutions to environmental problems. This study examines the perspectives of judicial bodies in our country on environmental cases based on existing legislation, and attempts to identify the differences between ideal international constitutional regulations and legal norms in our country, using examples of environmental cases from the European Court of Human Rights. The study concluded that the existing constitutional and legal environmental regulations in our country lag behind nature-centered perspectives around the world, are insufficient in preventing environmental problems, and that environmentally conscious constitutional regulations that recognize the rights of nature are necessary, based on legal regulations grounded in interdisciplinary cooperation.