Türkiye'de elektrik enerji verimliliğinin bölgesel dinamikleri: İBBS Düzey-2 bölgeleri analiz ve tahmin yaklaşımı
Regional dynamics of electricity energy productivity in Türkiye: An analysis and forecasting approach for NUTS-2 regions
  1. Tez No: 1001750
  2. Yazar: BEHİYE AYŞE GONCA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HASKÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Enerji, ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği, çevresel etkilerin azaltılması ve toplumsal refahın artırılması açısından modern ekonomilerin temel girdilerinden biridir. Artan enerji talebi, ülkeleri enerji arz güvenliğini sağlamaya ve kaynakları daha verimli kullanmaya yöneltmektedir. Bu bağlamda enerji verimliliği, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda stratejik bir politika aracı olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'de de enerji verimliliği, maliyetlerin azaltılması, dışa bağımlılığın düşürülmesi ve iklim değişikliği ile mücadele açısından önemli bir politika alanıdır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye İBBS Düzey-2 26 alt bölgesinde, elektrik enerjisi verimliliği düzeylerini analiz etmek, bölgeler arasındaki farklılıkları ortaya koymak ve ileriye dönük elektrik enerjisi verimliliği tahminleri gerçekleştirmektir. Çalışmada 2007–2021 dönemine ait panel veri kullanılmış; elektrik tüketimi bağımlı değişken, GSYH, fiyat, nüfus yoğunluğu, bölge yüzölçümü, HDD, CDD ve sanayi ve hizmet sektörlerinin GSYH içerisindeki payları bağımsız değişkenler olarak modele dahil edilmiştir. Enerji verimliliği, stokastik sınır analizi ile logaritmik formda tahmin edilmiştir. Stokastik sınır analizine dayalı etkinlik sıralamalarının enerji yoğunluğu temelli sıralamalarla örtüşmemesi, enerji verimliliğinin yalnızca bu göstergeyle ölçülemeyeceğini ortaya koymaktadır. Prophet ve yapay sinir ağlarının birlikte kullanıldığı hibrit model ile 2022–2026 dönemi için yapılan tahminler, bölgesel farklılıkların süreceğini göstermektedir. Türkiye İBBS Düzey-2 bölgelerinde SSA ve hibrit model yaklaşımının birlikte kullanılması, çalışmanın metodolojik özgünlüğünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is a fundamental input for modern economies in sustaining economic growth, reducing environmental impacts, and enhancing social welfare. Increasing global energy demand has led countries to ensure energy supply security and improve the efficient use of resources. In this context, energy efficiency has emerged as a key policy tool for achieving sustainable development goals. In Türkiye, it plays a critical role in reducing costs, lowering external dependency, and combating climate change. This study aims to analyze electricity energy productivity across 26 sub-regions within Türkiye's NUTS-2 classification, identify regional disparities, and provide forward-looking forecasts. The analysis is based on panel data covering the period 2007–2021. Electricity consumption is used as the dependent variable, while GDP, electricity prices, population density, land area, heating degree days (HDD), cooling degree days (CDD), and sectoral shares are included as explanatory variables. Energy efficiency is estimated using stochastic frontier analysis in a logarithmic form. The findings reveal significant regional disparities in energy efficiency. The inconsistency between efficiency rankings obtained from stochastic frontier analysis and those based on energy intensity indicates that energy productivity cannot be adequately measured by energy intensity alone. Forecasts for the 2022–2026 period, based on a hybrid model combining Prophet and artificial neural networks, suggest that regional disparities will persist. These results highlight the need for region-specific and targeted energy policies.