GIS as a tool for analyzing legal struggles: An analysis of lawsuits filed by the chamber of city planners Ankara, Turkey
Hukuksal mücadeleleri analiz etme aracı olarak CBS: Şehir plancıları odası tarafından Ankara, Türkiye'de açılan davaların analizi
- Tez No: 607990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Şehircilik ve Bölge Planlama, Computer Engineering and Computer Science and Control, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kentsel alanları biçimlendirmek için kullanılan temel yasal araçlar şehir planlama pratikleridir. Şehir planlama uygulamalarının geçmişi incelendiğinde, genellikle planlama süreçlerinin sosyal ve çevresel etkilerini göz ardı ederek karar vericiler tarafından hatalı kullanıldığı ve planlama ilkelerinin göz ardı edildiği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle meslek odaları, sivil toplum kuruluşları (STK) ve diğer bazı kamu kuruluşları kentsel ve bölgesel planları ve uygulamalarını takip etmektedir. TMMOB'ye (Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) bağlı Şehir Plancıları Odası bahsi geçen diğer kuruluşlar gibi, toplum, çevre ve ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülen plan kararlarının ve eylemlerinin uygulanmasını durdurmak için, söz konusu planları ve mekansal kararları yargı sürecine taşımaktadır. Bu hukuksal mücadele faaliyetleri ve süreçleri, coğrafi bir temele sahip olmasına rağmen herhangi bir bilgi sistemi kullanılmadan, sözlü kararlar ve yazışmalar ile gerçekleştirilmektedir. Bu tez, araştırma alanındaki eksikleri ele alarak, birçok STK, meslek odası, kurum ve kuruluşların kullanımına uygun bir yapıda hukuksal mücadele süreçlerine özgü bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) prototipi geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Şehir Plancıları Odası'nın hukuksal mücadele süreçleri gözden geçirilmiştir. Ardından, hukuksal mücadeleleri izleme ve analiz etme kabiliyetlerinde özelleşmiş bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) için veritabanı tasarımı, sistem tasarımı ve sistem geliştirme süreçleri gerçekleştirilmiştir. Yazar tarafından geliştirilen CBS uygulaması, hem kullanıcıların hem de araştırmacıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde bir arada çalışan CBS araçlarını ve mekansal analiz yeteneklerini içermektedir. Uygulama ilk olarak, davaların bilgilerine ve mekansal konumlarına hızlı ve kolay erişim temelinde geliştirilmiştir. İkinci olarak, davaların bilgileri temel alınarak mekansal analizler sağlayan bir platformun üretilmesi amaçlamıştır. Ayrıca, kentsel alanın üretimine ilişkin karar alma sürecine daha fazla katkıda bulunabilmek için dava alanlarının kendi içindeki mekansal ilişkilerini ve şehir içindeki doğal korunan alanlarla ilişkilerini kullanarak kentin risk alanlarının keşfedilmesi amaçlanmıştır. Araştırma alanı olarak Şehir Plancıları Odası'nın Ankara ilinde yürütüğü hukuksal mücadele seçilmiştir. 2013 ve 2018 yılları arasında açılan davalar tez verileri olarak kullanılmak üzere sayısallaştırılmıştır. Tez kapsamında, uygulamanın yetenekleri kullanılarak oluşturulan mekansal analiz ve istatistiklerin sonuçları mekansal alanların karakteristikleri ve dava bilgileri referans alınarak değerlendirilmekte ve tartışılmaktadır. Tez, kent planlaması, hukuksal mücadele ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanımı ile ilgili bulgu ve sonuçların tartışılması ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Examination of past urban planning practices, reveals that they are used improperly by decision makers, often ignoring the social and environmental impacts of planning processes and the planning principles. That is why professional chambers, non-governmental organizations (NGOs) and other public organizations (like local municipalities) strive to monitor the urban and regional plans and their implementations. In order to stop the implementation of the plan decisions/actions, which are taught to have negative effects on society, environment and economy, The Chamber of City Planners like other aforementioned entities bring the plans and spatial decisions to trial. Even though these legal struggle activities and processes have a geographical basis, they are carried out only by oral decisions and correspondences without using any information system. By addressing the gaps in research area, this thesis aims to develop a Geographic Information System (GIS) prototype specific to the legal struggle processes convenient for many NGOs, professional chambers, institutions and other organizations. To this end, first, the legal struggle processes of The Chamber of City Planners are reviewed. Then, the database design, system design and system development processes are applied for tracking and analyzing the legal struggles within a specialized Geographical Information System (GIS). The developed GIS application includes the specific GIS tools and spatial analysis capabilities in cooperation that would satisfy both the users' and the researcher's needs. The author developed the application first for providing the rapid and simple access to the information of the lawsuits together with their spatial locations. Second, it is aimed to produce a platform for analyzing the spatial distribution of the lawsuits based on the lawsuit information. It is also aimed to discover the risk areas of the city by using the spatial relations of the lawsuit areas in their own right and their relations with the natural protected areas within the city in order to contribute further to the decision-making processes regarding the production of urban space. Within the scope of this research; the legal struggles of the Chamber of City Planners in the province of Ankara are chosen as the case domain. Next, the lawsuits between the years of 2013 and 2018 are digitized. By using the capabilities of the developed GIS application, the results of spatial analysis and statistics are evaluated and discussed by referencing the characteristics of the spatial areas and the lawsuit information. The thesis concludes with the discussion of the findings and implications for urban planning, legal struggle and the use of Geographical Information Systems.