İndirekt posterior restorasyonlarda kullanılan CAD/CAM blok ve 3D yazıcı daimi rezin materyallerin dişte oluşturduğu makaslama stresinin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Finite element analysis of shear stress generated in tooth structure by CAD/CAM block and 3D-printed permanent resin materials used in indirect posterior restorations
- Tez No: 1001758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi (ankara)
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İndirekt restorasyonlarda kullanılan CAD/CAM blok ve 3B yazıcıda üretilen daimi rezin restorasyonlar dişte ve restorasyonda stres oluşturmaktadır. Bu çalışmamızın amacı farklı preparasyon senaryolarında hazırlanan overlay kavitelerine uygulanacak CAD/CAM blok ve 3B yazıcıda üretilen daimi rezin restorasyonların dişte ve restorasyonda oluşturduğu streslerin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Alt birinci molar dişin distal ve mezial kavite tabanı, mine sement sınırının 1 mm üstünde (Senaryo 1), mine sement sınırının 1 mm altında marjin yükseltmesi yapılmayan (Senaryo 2) ve mine sement sınırının 1 mm altında 2 mm marjin yükseltmesi (Senaryo 3) yapılacak şekilde 3 farklı senaryoda overlay kavitesi hazırlanacaktır. Hazırlanan kaviteler zirkonyumla güçlendirilmiş lityum silikat (Suprinity, VITA), lityum disilikat (IPS. e.max CAD, Ivoclar Vivadent), hibrit seramik (Enamic, VITA) ve 3B yazıcı daimi rezin (Crowntec, Saremco ve Permanent Resin, Formlabs) materyalleriyle restorasyon işlemi gerçekleştirilecektir. Kavitelere uygulanan restorasyonlar sonucu dişte ve restorasyonlarda oluşan stresler (makaslama stresi, maksimum asal gerilme (MPS), maksimum Von Mises (mVM) stresi ve hidrostatik (ortalama) basınç) sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Tüm stres analizlerinde en yüksek değerler senaryo 2'de, en düşük değerler ise senaryo 3'te görülmüştür. Restorasyon materyalinin elastik modülü ne kadar yüksekse (lityum silikat en yüksek elastik modülüne sahip, SLA tipi 3B yazıcıyla üretilen rezin materyal en düşük elastik modülüne sahip), dişte oluşan makaslama (shear) stresi o kadar yüksektir. Tasarlanan tüm overlay kavitelerinde oklüzal, aksiyo-pulpal ve aksiyo-gingival bölgelerde stres yoğunlaşması görülmüştür. Restorasyon materyalinin elastik modülü ne kadar yüksekse, mine ve dentin maksimum asal gerilme (MPS) değeri o kadar düşüktür. Senaryo 1'de mine MPS yoğunlaşması servikal mine bölgesinde, dentin MPS yoğunlaşması furkasyon bölgesinde izlenmektedir. Senaryo 2 ve 3'te mine MPS yoğunlaşması bukkal bölgede, dentin MPS yoğunlaşması furkasyon bölgesinde görülmektedir. Restorasyon materyalinin elastik modülü ne kadar yüksekse, restorasyon maksimum Von Mises stresi (mVM) o kadar yüksektir. Tüm senaryolarda restorasyonun aksiyo-pulpal bölgesinde stres yoğunlaşması izlenmiştir. Elastik modülü ne kadar düşükse dentin mVM değeri o kadar yüksek olup, tüm senaryolarda kökün koronal 1/3'ünde en fazla stres yoğunlaşması görülmüştür. Restorasyon materyalinin elastik modülü ne kadar yüksekse, restorasyon-siman-diş kompleksinde basınç iletimi o kadar yüksek olmuştur. Senaryo 2'de en yüksek hidrostatik (ortalama) basınç değerleri görülürken, Senaryo 3'te en düşük hidrostatik basınç değerleri elde edilmiştir. Tüm senaryolarda oklüzal, aksiyo-pulpal ve aksiyo-gingival bölgelerde basınç yoğunlaşması izlenmiştir. Sonuç: İndirekt restorasyonlarda elastik modülü yüksek materyaller kullanılması sonucu dişte ve restorasyonda daha yüksek stres oluşur. Derin marjine sahip kavitelerde marjin yükseltme işlemi, dişte ve restorasyonda oluşan stres açısından olumlu etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Indirect restorations fabricated from CAD/CAM blocks and permanently 3D-printed resin materials generate stress within both the tooth structure and the restoration. The aim of this study was to evaluate, using the finite element method, the stresses generated in the tooth and the restoration by CAD/CAM block restorations and permanently 3D-printed resin restorations applied to overlay cavities prepared under different preparation scenarios. Materials and Methods: The distal and mesial cavity floors of a mandibular first molar were prepared as overlay cavities under three different scenarios: 1 mm above the cemento-enamel junction (CEJ) (Scenario 1), 1 mm below the CEJ without margin elevation (Scenario 2), and 1 mm below the CEJ with a 2-mm margin elevation (Scenario 3). The prepared cavities were restored using zirconia-reinforced lithium silicate (Suprinity, VITA), lithium disilicate (IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent), hybrid ceramic (Enamic, VITA), and 3D-printed permanent resin materials (Crowntec, Saremco; Permanent Resin, Formlabs). Following restoration, the stresses generated within the tooth structure and the restorations (shear stress, maximum principal stress (MPS), maximum Von Mises (mVM) stress, and hydrostatic (mean) pressure) were analyzed using the finite element method. Results: The highest values in all stress analyses were observed in Scenario 2, whereas the lowest values were recorded in Scenario 3. As the elastic modulus of the restorative material increased (lithium silicate possessing the highest elastic modulus and the SLA-type 3D-printed resin material the lowest), the shear stress generated within the tooth structure also increased. In all designed overlay cavities, stress concentration was observed in the occlusal, axio-pulpal, and axio-gingival regions. An increase in the elastic modulus of the restorative material was associated with a decrease in enamel and dentin maximum principal stress (MPS) values. In Scenario 1, enamel MPS concentration was located in the cervical enamel region, whereas dentin MPS concentration was observed in the furcation region. In Scenarios 2 and 3, enamel MPS concentration was detected in the buccal region, while dentin MPS concentration remained localized in the furcation region. As the elastic modulus of the restorative material increased, the restoration maximum von Mises (mVM) stress also increased. In all scenarios, stress concentration within the restoration was predominantly observed in the axio-pulpal region. Conversely, lower elastic modulus values were associated with higher dentin mVM values, and the greatest stress concentration was consistently observed in the coronal one-third of the root across all scenarios. Furthermore, as the elastic modulus of the restorative material increased, pressure transmission within the restoration–cement–tooth complex also increased. The highest hydrostatic (mean) pressure values were observed in Scenario 2, whereas the lowest values were obtained in Scenario 3. In all scenarios, pressure concentration was detected in the occlusal, axio-pulpal, and axio-gingival regions. Conclusion: In indirect restorations, the use of materials with a high elastic modulus results in increased stress within both the tooth structure and the restoration. In cavities with deep margins, margin elevation procedures have a beneficial effect in terms of reducing stress in the tooth and the restoration.