Kocaeli Üniversitesi Cinsiyet Kimliği Biriminde takipli trans erkeklerde beden imajı, yaşam kalitesi ve cinsiyet onaylayıcı bakımın depresif belirti düzeyiyle ilişkisi
Body image, quality of life, and the relationship between gender-affirming care and depressive symptom severity in trans men followed at the Gender Identity Clinic of Kocaeli University
- Tez No: 1001759
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, Kocaeli Üniversitesi Cinsiyet Kimliği Biriminde izlenen trans erkek bireylerde beden imajı, yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi ve depresif belirti düzeyini yordayan değişkenleri ortaya koymayı hedeflemiştir. Trans erkeklerde cinsiyet uyumlayıcı tedavi kapsamında beden imajının ruhsal ve işlevsel sonuçlar üzerindeki rolünün anlaşılması hedeflenmektedir. Yöntem: Kesitsel tasarımla Kocaeli Üniversitesi Cinsiyet Kimliği Biriminden 51 trans erkek katılımcı değerlendirilmiştir. Ölçüm araçları olarak Beden İmajı Ölçeği-Transseksüeller İçin(BİS), WHOQOL-BREF ve Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) kullanılmıştır. Bulgular: İş sahibi olma, hormon kullanımı ve hormon kullanım süresinin uzunluğu ile mastektomi ve TAH+BSO operasyonlarını geçirmiş olmanın beden imajına ilişkin algılanan sıkıntı düzeyini azalttığı saptanmıştır. Yaşın ilerlemesi, partner varlığı, hormon kullanımı, hormon kullanım süresi, mastektomi operasyonu ve istenilen cinsiyette yaşam deneyimi süresinin yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Depresyon belirti düzeyinin ise yaşça büyük olma, iş sahibi olma, sigara kullanım süresinin ve gerçek yaşam deneyimi süresinin artmasıyla azaldığı bulunmuştur. BİS toplam puanı, WHOQOL-BREF toplam puanıyla anlamlı düzeyde negatif korelasyon, WHOQOL-BREF toplam puanı ise BDÖ toplam puanıyla anlamlı düzeyde negatif korelasyon göstermiştir. Yaşam kalitesinin depresyon belirti düzeyi üzerinde güçlü bir yordayıcı olduğu; beden imajının ise yaşam kalitesi aracılığıyla depresyon belirti düzeyini dolaylı olarak yordadığı saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma trans erkek bireylerde depresif belirtilerin doğrudan tıbbi müdahalelerden ziyade yaşam kalitesi algısı üzerinden şekillendiğini ortaya koymaktadır. Tıbbi müdahalelerle (hormon ve cerrahi gibi) beden imajındaki sıkıntının azalmasıyla dolaylı olarak yaşam kalitesi iyileşmektedir. Çalışma kapsamında, trans erkek bireylerin ruhsal iyilik halinin desteklenmesinde yalnızca semptom azalmasıyla sınırlı kalmayacak şekilde tedavi hedeflerinin belirlenmesi ve tedavi programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationships between body image, quality of life, and depression in trans men followed at the Gender Identity Unit of Kocaeli University, and to identify variables predicting depressive symptom severity. The study further sought to elucidate the role of body image within gender-affirming treatment processes in shaping mental and functional outcomes among trans men. Methods: Using a cross-sectional design, 51 trans men receiving follow-up care at the Gender Identity Unit of Kocaeli University were assessed. The Body Image Scale for Transsexuals (BIS), the World Health Organization Quality of Life Scale–Brief Form (WHOQOL-BREF), and the Beck Depression Inventory (BDI) were administered as measurement instruments. Results: Employment status, hormone use and duration of hormone use, as well as having undergone mastectomy and hysterectomy with bilateral salpingo-oophorectomy (TAH+BSO), were associated with reduced levels of perceived body image–related distress. Older age, presence of a partner, hormone use and duration, having undergone mastectomy, and longer duration of living in the desired gender role were found to be associated with improved quality of life. Depressive symptom severity was lower among individuals of older age, those who were employed, and those with longer durations of smoking and real-life experience. The total BIS score showed a significant negative correlation with the total WHOQOL-BREF score, while the total WHOQOL-BREF score demonstrated a significant negative correlation with the total BDI score. Quality of life emerged as a strong predictor of depressive symptom severity, and body image was found to predict depressive symptoms indirectly through quality of life. Conclusion: This study demonstrates that depressive symptoms in trans men are shaped primarily through perceived quality of life rather than directly by medical interventions. Reductions in body image–related distress achieved through medical interventions such as hormone therapy and surgery appear to contribute indirectly to improvements in quality of life.