Kat mülkiyetinde tahsis amacı ve hukuki etkisi
The Allocation object on flat ownership and its legal effect
- Tez No: 100176
- Danışmanlar: PROF.DR. A. LALE SİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Tezimizin konusu,“Kat Mülkiyetinde Tahsis Amacı ve Hukukî Etkisizdir. Kat mülkiyeti arsa payı ve anagayri menkuldeki ortak yerlerle bağlantılı özel bir mülkiyettir. Kat mülkiyetinin kapsamını, bağımsız bölümler, ortak yerler, eklentiler ve arsa payı oluşturmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu, kat maliklerine bir takım haklar tanırken, aynı binada yaşayan kimseler arasındaki düzenin sağlanması için onlara bazı yükümlülükler de yüklemiştir. Bu yükümlülüklerden birisi ve uygulamada en çok ihlal edileni ise, kat mülkiyetinde bağımsız bölümlerin tahsis amacına uygun kullanılması yükümlülüğüdür. Bağımsız bölümlerin tahsis amacına uygun kullanılmasına ilişkin temel düzenleme, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 24. maddesidir. Burada, iki tür düzenleme yer almaktadır. 24. maddenin 1. fıkrasında, tapu kütüğünde mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bölümlerin hastane, dispanser, poliklinik gibi faaliyetler için kullanılması kesin olarak yasaklanmıştır. Ayrıca, bu fıkranın son kısmında, hastane, dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan doktor muayenehanelerinin bu yasaklamanın dışında olduğu belirtilmiştir. 24. maddenin 2. fıkrasında ise, 1. fıkradan farklı olarak, sadece meskenler için bir sınırlama getirilmiştir. Buna göre, kütükte mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümlerin, aynı fıkrada örnek olarak sayılan belli faaliyetler için 149kullanılması, kat malikleri kurulunun buna oybirliği ile karar vermesi şartına tabi tutulmuştur. Kat malikleri kurulu, bu şekilde bir kullanıma oybirliği ile karar verdiğinde, bu karar, kat maliklerinden herhangibirinin talebi üzerine, kat mülkiyeti kütüğüne tapu memuru tarafından şerh edilir. Yargıtay, 24. maddenin 1. fıkrasındaki düzenlemeden hareketle, doktor muayenehaneleri, avukat yazıhaneleri ve muhasebe bürosu gibi bazı yerlerin, kütükte mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümlerde serbestçe açılabileceğini kabul etmektedir. Bağımsız bölümlerin tahsis amacına uygun kullanılması yükümlülüğü, kal Mülkiyeti Kanunu'nun 18. maddesinde düzenlenen dürüstlük kuralından ve yönetim planından kaynaklanabilir. Kat malikleri ya da onların cüz'î ve küllî halelleri, sadece bağımsız bölümleri değil, ortak yer ve eklentileri de tahsis amacı ve niteliklerine uygun kullanmakla yükümlüdürler.. Kat mülkiyetinde tahsis amacına uygun kullanma yükümlülüğüne aykırı hareket eden kat malikleri, kiracı, intifa ve sükna hakkı sahiplerine karşı, bu kullanıma son verilmesi için, KMK. m. 33”e dayanarak, anagayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine, bu kullanımdan zarar görebilecek kat malikleri, intifa ve sükna hakkı sahipleri, kiracı ve kat maliki olan yönetici dava açabilir. Hakim gerekli incelemeyip yaptıktan sonra bir karar verir. Hakimin bu kararının yerine getirilmemesi durumunda ise, KMK'da öngörülen bir takım hukukî ve cezaî yaptırımlar uygulanacaktır. 150
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is,“The Allotment Object On Flat Ownership And Its Legal Effect”. Flat ownership is a unique (sui generis) type of ownership which is connected with the land portion and common places on the main immovable property. Independent sections of the building, appendages, common places and land portion forms the contents of the flat ownership. In addition to the some rights granted by. The Statute of Flat Ownership to flat owners, it imposes some obligations to provide the peace between the people who lives ain the same building. One of these obligations, at the same time the one violated mostly, is the burden of using of the independent sections in accordance with their allotment objects. The main regulation about the using of the independent sections in accordance with their allotment object is Article 24 of the Statute of Flat Ownership. There are two kinds of regulation in this Article. According to the first paragraph of Article 24. using of the independent sections which is registered on the land register as a habitation, work-site and trade-site, as a hospital, dispensary, polyclinic or clinical hospital etc., is definitely prohibited. In addition, it is stated on the last part of the first paragraph of Article 24 that the doctor consulting rooms which do not have the quality of a hospital, dispensary or polyclinic, are out of this prohibition. 151In the second paragraph of the Article 24, there is a restriction unlikely from the first paragraph only about habitations. According to the second paragraph of Article 24, the using of independent sections which are registered as a habitation on the land register for some activities which are mentioned as example in the same paragraph dependent to the unanimously decision of assembly of the flat owners. When the assembly of flat owners gives a permission unanimously to this kind of using, the decision of the assembly of the flat owners shall be remarked to the registry of Hat ownership by the official of the real estate registration office, upon the demand of any of the flat owners. The Supreme Court of Appeals, relying from the last part of the first paragraph of Article 24, accepts that places like the doctor consulting rooms, offices of lawyers and offices of accountants etc. can be freely opened at the independent sections which are registered as a habitation on the land register. The burden of using independent sections in accordance with their allotment object does not only source from Article 24 but also it may source from the rule of objective good faith which is stated in the Article 18 of the Statute of Flat Ownership and the plan of management. Flat owners or their total and partial subrogees are obliged to use not only the independent sections but also the common places and appendages of independent sections in accordance with their allotment objects and qualities. 152Flat owners, people who have the right of habitation or ususfruct, manager of building who is a flat owner at the same time can bring a suit against to the people who do not act in accorddance with the allotment object on the flat ownership in the Civil Court of Peace where the main immovable property is present, according to the Article 33 of the Statute of Flat Ownership. After the necessary investigation, the judge will make a decision ending the dispute. When the court decision is not fullfilled, some civil and criminal sanctions which are stated on the Statute of Flat Ownerhip will be applied. 153