Türkiye'deki açık ilköğretim uygulamaları için yüz yüze eğitim model önerisi
Face to face education model proposal for the open elementory education applications
- Tez No: 100177
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
252 ÖZET Açık İlköğretim Uygulamaları İçin Yüz Yüze Eğitim Modeli geliştirmek ve uzman görüşlerine göre değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Açıköğretim ve yüz yüze eğitimle ilgili kavramsal çerçeve ile Türkiye'deki ve dünyadaki açık ilköğretim ve yüz yüze eğitim uygulamalarım içeren veriler alanla ilgili literatürden elde edilerek, Türkiye'deki açık ilköğretim Uygulamaları îçin örnek bir yüz yüze eğitim modeli geliştirilmek istenmiştir. Modeli öğrenci ve uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirebilmek amacıyla likert türü anket formları geliştirilmiştir. Anketler kişisel bilgilerin elde edilmesine ve uygulamalarla ilgili görüşlerin belirtilmesine yönelik sorulan içeren iki bölüm halinde düzenlenerek, Ankara ilinden AlO'na kayıtlı 103 öğrenci ve açıköğretim alanında çalışan 47 uzmana uygulanmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; öğrenci ve danışmanlar açık ilköğretim sisteminde yüz yüze eğitim uygulamalarına ve akademik danışmanlık hizmetlerine yer verilmesini, yüz yüze eğitim etkinliklerinin düzenlenmesinde öğrenci özelliklerinin göz önünde bulundurulmasını, yüz yüze eğitim ve akademik danışmanlık hizmetlerinin verilmesinde mevcut insan gücü ve insan gücü dışı kaynaklarından yararlanılmasını, bilgisayar başta olmak üzere diğer iletişim teknolojilerinin yüz yüze eğitim ve akademik danışmanlık hizmetlerinin verilmesinde işe koşulmasını, bu alanda çalışacak öğreticilerin uzaktan eğitim konusunda yetiştirilmesini, yüz yüze eğitim faaliyetierinin hafta sonlarında düzenlenmesini, Bilgi Merkezleri için ihtiyaç duyulacak finansmanın devlet bütçesinden karşılanmasını, il ve ilçelerde Açık İlköğretim Bürolarının kurulmasını, kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğinin sağlanmasını ve gerekli olan alt yapının oluşturulmasını istemektedir. Öğrenci ve uzmanların Eğitim Merkezlerinin vermeleri gereken hizmetler ile ilgili görüşleri önem derecesine göre; bilgisayar destekli akademik danışmanlık hizmetleri, özel öğreticiler tarafından yüz yüze öğretim dersleri, bilgisayar yolu ile (Elektronik Posta) danışmanlık hizmetleri, çalışma yeteneğini geliştirici kurslar, kütüphane, bireysel danışmanlık hizmetleri (çalışma, öğrenme sorunları, kişisel sorunlar... vb.), diğer öğrenciler ile çalışma253 amaçlı grup toplantıları, merkezde görevli danışmanlarca telefonla danışmanlık hizmetleri, fotokopi hizmetleri, video izleme salonları, çalışma amaçlı sesiz ortamlar, kantin ve faks yolu ile danışmanlık hizmetleri olarak belirlenmiştir. Öğrenci ve uzmanların açık ilköğretim sisteminde önemli gördükleri sorunlarla ilgili görüşleri yüzdelik oranlara göre; yüz yüze eğitim uygulamalarına yer verilmemesi, akademik danışmanlık hizmetlerinin yetersiz verilmesi, açık ilköğretim ders kitaplarının olmaması, radyo ve TV ders programlarının zor izlenmesi, radyo ve TV ders programlarının yetersiz olması, diğer ve önemli bir sorun yok olarak sıralanmıştır. Ulaşılan sonuçlara dayalı olarak öneriler geliştirilmiş ve araştırma sonunda kaynakça ve eklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
254 SUMMARY The aim of the study is to develop a face-to-face Education Model for Open Basic Education Practices and to support this model from the students and experts points of views. The research is essentially a descriptive study. The information about the practices of Open University and face-to-face education in Turkey and in the world were gathered through a literature search in the field with the purpose of developing a face-to-face Education Model for Open Basic Education Practices in turkey. In order to evaluate the model through the perceptions of student and experts a research instrument in the form of likert-type scale was designed. The questionnaire was designed in two parts. In the first part of the questionnaire there were personal questions and in the second part the perceptions of the respondents were asked about the practices of Open University and face-to-face education. The research wuestionnaire was conducted with 103 students whom were registered with Open Basic Education Schools in Ankara and 47 experts in the filed of Open Education (Open University). During the analysis of data SPSS (Statistical Package for Social Sciences) was used. The t-test was the most appropriate test. The number of items, frequencies, arithmetic means and significant differences were found. The main findings of the research can be summarized as follows:. Students and experts pointed out the importance of the practices of face-to-face education and academic consultation services during the course of open-basic education system.. The characteristics of the students should be considered during the organization of the face-to-face education activities.. The present human and other resources should be used when providing face-to- face education and academic consultation services.255. Mainly the computer, and other communication technologies should be used when providing face-to-face education and academic consultation services.. The trainers who will be work in this field should be trained in the field of distance learning.. Face-to-face training activities should be organized during the weekends... The financial support required for the information centers should be taken from the government budget. The Open Education Agencies should be established in towns and provinces. Students and experts wanted that there should be a cooperation between the Open Education Institutions and necessary infrastructure should be established among the institutions. The rank order of the importance of the perceptions of students and experts about the services that should be provided by the Educational Services are; computer-supported academic consultation services, face-to-face training courses provided by the speical/private trainers, academic consultation with the use of computer (via e-mail), courses which helps to develop creative intelligence, libraries, individual academic consultation services (working, learning problems, personal problems... etc.), study-focused group meetings with other students, consultation on the telephone with the consultants who works in the centers, photocopy facilities, video rooms, study halls, canteens, consultation with the use of fax. The percentages of the main problems found to be impartant by students and experts about the open basic education system are in the rank order: there is no face-to-face education practices, insufficiency of the provision of academic consultation, lack of textbooks in the field of open basic education, difficulty in watching the open basic educations programmes on TV and radio, inadequacy in radio and TV programmes about the open basic education, others and there is no important problems.256 Recommendations and suggestions based on the research findings have been made, bibliografhy and appendix are given at the end of the study.