Uluslararası Hukukta kıta sahanlığı ve Ege Denizi Kıta Sahanlığı uyuşmazlığı
The Continental shelf in international law and Aegean Sea continental shelf dispute
- Tez No: 100175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Jeolojik manada karanın denizaltındaki uzantısından ibaret olan“kıta sahanlığı”r\\n, hukuki manada, bir devlet ülkesinin“doğal uzantısı”olduğu ve ilke olarak kıta kenarının uç noktasına kadar devam edeceği kabul edilmiştir. Kıta sahanlığı, kıta uzantısının 200 milden dar olduğu kıyılarda 200 mil genişliğindeki alanların deniz yatağı ve toprak altı olarak tanımlanmış; kıta kenarının 200 milden geniş olduğu durumlarda da, kıta kenarı üzerindeki kıta sahanlığı talepleri, karasularının ölçülmeye başlandığı esas hatlardan itibaren 350 mil ile sınırlandırılmıştır. Kıta sahanlığının sınırlandırmasının ise,“hakkaniyete”uygun bir sonuca uluşacak şekilde“anlaşma”ile yapılması hükme bağlanmıştır. Ege Denizi kıta sahanlığı uyuşmazlığı ortaya çıktığı 1973 yılından bu yana Yunanistan ve Türkiye'yi iki defa savaşın eşiğine getirmiştir. Bu uyuşmazlığın çözümüne ilişkin taraflar arasında çeşitli görüşmeler yapılmış, ancak Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı ve katı tutumu nedeniyle bu güne kadar bir çözüme ulaşılamamıştır. Sorunun özüne ilişkin olarak Türkiye ile Yunanistan iddiaları birbirinden oldukça farklılık arz etmektedir. İçinde bulunulan aşamada tarafların iddialarını bağdaştırmak mümkün de görülmemektedir. Ancak, iki devlet arasında 1999 yılında başlatılan diyalog çerçevesinde tesis edilen işbirliği alanlarının genişletilmesinin, tarafları yakınlaştıracağı ve sorunun çözümüne ilişkin anlamlı görüşmelerin başlamasına neden olabileceği düşünülmektedir. 229
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The continental shelf, which geologically is an underwater extension of the land is defined as a“national prolongation”of a nation's territory in legal terms and in principle extends to the end point of the continental margin under the provisions of the UNCLOS III signed in 1982. The Continental Shelf, according to this Convention, was identified as the sea bed and subterranean of areas 200 miles wide in cases where the continental prolongation is wider than 200 miles the continental shelf demands on the continental margin was delimited. In this situation, the continental shelf can not at any degree exceed 350 miles from the baselines from where the continental shelf is started. It has been ruled between the states that the delimitation of the continental shelf will be done under agreement in a way such as to reach a conclusion appropriate to equity. The Aegean Sea dispute brought Turkey and Greece to the brink of war twice since its coming into light in 1973. Several negotiations were held between the parties but no conclusion has been reached so far due to Greece's adamant attitude contrary to international law. It is deemed impossible to come to terms under these circumstances however it is widely recognized that the cooperation fields between the two states within the context of the dialog started between the parties in 1999 may lead them to be more co-operative and initiate negotiations for the settlement of this dispute. 230