Özbek Türkçesinde kiplik: 'Sharq Yulduzi' Dergisi (1979-2016) temelli bir analiz
Modality in Uzbek: An analysis based on Sharq Yulduzi Journal (1979-2016)
- Tez No: 1001763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Turkish Language and Literature, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Önermelerin doğruluk ve yanlışlık değerlerini taşıyan bilgilerin mutlak olmayıp değişebildiğinin tespitini yapan kiplik, ilk olarak felsefe ve mantık biliminde ortaya çıkmıştır. 19. yüzyıl itibariyle kiplik, dilbiliminde de bir araştırma konusu olmuştur. Çalışmamızda, Palmer (2001)'a ait olan kiplik tipolojisi temel alınmıştır. Palmer (2001) kipliği önerme kipliği ve eylem kipliği olarak ikiye ayırmıştır. Çalışmamızda Özbek Türkçesi ile yazılmış Sharq Yulduzi (1979-2016) adlı dergide yer alan kiplikler tespit edilecektir. Çalışmanın giriş bölümünde konu, amaç, kapsam, literatür taraması ve kısıtlılıklar yer alacaktır. Birinci bölümde Özbekler, Özbek Türkçesi, Özbekistan, kiplik ve Sharq Yulduzi hakkında bilgi verilecektir. İkinci bölümde ise Palmer (2001)'ın kiplik tipolojisi esas alınarak saptanan örneklemlere yer verilecek, bağlam odaklı açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Modality, which determines that the information carrying the truth or falsity values of propositions is not absolute but subject to change, first emerged in philosophy and logic. Since the 19th century, modality has also become a research topic in linguistics. Our study is based on Palmer's (2001) typology of modality. Palmer (2001) divided modality into two categories: propositional and verb modality. In this study, we will identify the modality types found in the Uzbek Turkish journal Sharq Yulduzi (1979-2016). The introduction will include the subject, purpose, scope, literature review, and limitations. The first section will provide information about Uzbeks, Uzbek Turkish, Uzbekistan, modality and Sharq Yulduzi. The second section will present examples based on Palmer's (2001) typology of modality and will explain them with a contextual focus.