Öğretmen adaylarına iletişim yeterlilikleri kazandırma amaçlı öğretim programının etkililiği
Effectiveness of a teaching programme aiming at aquisition of communication competencies for teacher candidates
- Tez No: 100178
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin sahip olması gereken iletişim yeterliliklerini kazandırmaya yönelik geliştirilen öğretim programının etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için gerekli verilerin toplanmasında, tarama ve deneme modelleri birlikte kullanılmıştır. iletişim yeterliliklerinin belirlenmesinde, 40 kişilik uzman grubunun görüşlerinden ve ilgili literatürden yararlanılmıştır. Görüşlerin alınmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılmıştır. İletişim yeterliliklerini öğretmenlere kazandırmak amacıyla geliştirilen öğretim programının etkililiği ise, tek grup öntest-sontest deneme modeli çerçevesinde gerçekleştirilen deneysel işlemlerden elde edilen verilere dayalı olarak belirlenmiştir. Deney grubunun erişi düzeylerinin belirlenmesinde başarı testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin öntest puanlarının ortalaması ile sontest puanlarının ortalamaları arasında sontest lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu da, geliştirilen öğretim programının iletişim yeterliliklerini kazandırabilecek yapıda tasarlanmış ve uygulanmış olduğunu göstermektedir. iv
Özet (Çeviri)
This study set out to investigate the effectiveness of a teaching programme developed aiming at acquisition of communication competencies that are required to be possessed by teacher candidates. In order to collect data required for the research, both experimental and survey methods have been used together. Views of a group of 40 experts on the area and the concerning literature have been utilised to determine communication competencies for teacher candidates. A survey form prepared by the researcher has been used for receiving views. Effectiveness of the teaching programme developed aiming at teacher candidates' acquisition of communication competencies was decided on the basis of experimental data obtained from the single group pre-test-post-test research model framework. The achievement test has been employed in an attempt to determine the level of outcome for the experimental group. The data obtained has been analysed using the SPSS programme. In this research, a statistical meaningful difference has been found in favour of post-test between the arithmetic means of the pre and post-test scores of students. Therefore, the teaching programme developed has proved to be designed and applied in order teacher candidates to be able to acquire communication competencies.