Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algıları üzerine bir araştırma: Petrol ve doğalgaz saha çalışanları örneği
A study on the perception of workers on occupational health and safety: The case of oil and natural gas field workers
  1. Tez No: 1001796
  2. Yazar: AÇELYA SARIOĞLU USLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, petrol ve doğalgaz arama sektöründe görev yapan çalışanların iş sağlığı ve güvenliği (İSG) algılarını belirlemek ve bu algıların demografik ve mesleki değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yüksek risk barındıran bu sektörde, çalışanların güvenliğe yönelik algılarının ortaya konulması, etkin bir güvenlik kültürünün oluşturulması açısından önem taşımaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüş ve 253 çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile iş güvenliği algısını ölçmeye yönelik iş güvenliği ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde faktör analizi, bağımsız örneklemler t-testi ve varyans analizi gibi istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Analiz sonuçları, iş güvenliği ölçeğinin güvenli ekipman kullanımı, güvenlik tedbirleri, güvenli çalışma ortamı ve riskli çalışma ortamı olmak üzere dört alt boyuttan oluştuğunu göstermiştir. Çalışanların iş güvenliği algılarının yaş, eğitim, çalışma biçimi ve iş kazası deneyimi gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle genç ve vardiyalı çalışanların güvenlik algılarının daha düşük olduğu, iş kazasına maruz kalan ya da kazaya tanıklık eden çalışanlarda ise güvenlik farkındalığının arttığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, petrol ve doğalgaz arama sektöründe İSG uygulamalarının çalışan özellikleri dikkate alınarak geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the occupational health and safety (OHS) perceptions of employees working in the oil and natural gas exploration sector and to determine whether these perceptions differ according to various demographic and occupational variables. Given the high-risk nature of the energy sector, understanding employees' safety perceptions is considered essential for strengthening workplace safety culture. The research was conducted using a quantitative research approach based on the survey model. The study sample consisted of 253 employees working in oil and natural gas exploration activities. Data were collected through a personal information form and a scale designed to measure occupational safety perceptions. Statistical analyses such as factor analysis, independent samples t-test, and analysis of variance were employed to evaluate the data. The findings revealed that the occupational safety scale has a four-factor structure, namely safe equipment use, safety precautions, safe working environment, and risky working environment. The results indicated that employees' occupational safety perceptions differ significantly according to variables such as age, working schedule, and occupational accident experience. In particular, younger employees and shift workers were found to have lower safety perception levels, while employees who had experienced or witnessed occupational accidents demonstrated higher safety awareness. Overall, the findings suggest that occupational health and safety practices in the oil and natural gas exploration sector should be improved by taking employee characteristics into consideration. It is expected that the results of this study will contribute to the development of effective safety practices in the sector and provide a reference for future academic research.