Türk basınında sekiz yıllık zorunlu eğitim (15 Şubat-15 Eylül 1997 tarihleri arası)
Unitterrupted eight years obligatory education in Turkish press
  1. Tez No: 100180
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Türk Basınında Sekiz Yıllık Zorunlu Eğitim Bu araştırma, Türk Eğitim Tarihi'nin yakın bir döneminde önemli bir yeri olan zorunlu eğitimin beş yıldan sekiz yıla çıkarılmasının basm tarafından nasıl ele alındığını konu edinmiştir. Araştırma, 15 Şubat-15 Eylül 1997 tarihleri arasındaki yazılı basın organlarının taranması yöntemiyle yapılmıştır. Çeşitli ölçütler kullanılarak belirlenen altı ulusal, dört yerel gazete ve on dergi incelenmiştir. Basımn ve zorunlu eğitimin gelişim tarihçeleriyle birlikte 1997'deki durumlarına da değinilmiştir. Araştırma, bahsedilen süre içinde basımn konuya bakışı doğrultusunda ele alınmıştır. Yazılı basm organlarından elde edilen verilere dayanarak araştırma şöyle özetlenebilir: Basm, zorunlu eğitim süresinin beş yıldan sekiz yıla çıkarılması olayına büyük ilgi göstermiş, özellikle 28 Şubat sonrası ve Ağustos 1997 dönemlerinde konuyu gündeminden hiç düşürmemiştir. Basm, sadece zorunlu eğitimin süresinin uzatılmasını gündeme getirmekle kalmamış, aynı zamanda en çok tartışılan konulardan din eğitimi, imam-hatip liseleri, meslek liseleri, taşımalı eğitim, eğitimde nicelik ve nitelik, alt yapı, fiziki imkanlar, personel sorunu eğitimde model vb. konularını da gündeme getirip tartışmıştır. Eğitimbilimciler ve çeşitli alanlardaki uzmanlar konu hakkındaki görüşlerini düşüncelerini ve değerlendirmelerini özellikle süreli ve bilimsel yayınlarda dile getirmişlerdir. Zorunlu eğitimde sürenin uzatılmasında bütün kamuoyu hemfikir olup, tartışmalar daha çok model üzerinde yoğunlaşmıştır. Basında, sekiz yıllık kesintisiz eğitimi destekleyenler ve karşı çıkanlar şeklinde görüşler ileri sürüldüğü görülmektedir. Ulusal basımn yanında yerel basın da konuya ilgi duymuş ve uzun süre gündeminden düşürmemiştir. Tasan 17 Ağustos 1997 tarihinde kanunlaşmıştır. Bu kanun hakkında olumlu ve olumsuz değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir. Basm, tasarının kanunlaşmasından kısa bir süre sonra konuyu gündeminden düşürmüştür. Sonuç olarak sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim 15 Eylül 1997 tarihinde okulların açılmasıyla fiilen başlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uninterrupted Eight Years Obligatory Education in Turkish Press This research has concerned how Turkish Press evaluated obligatory education which was reset from five years to eight years. The study was done by investigating the written press between 15 February- 15 September 1997. Six national four local newsparers and ten magazines were examined. It has also been investigated the situation of prees and the history of obligatory education in 1997. The study was done on how press evaluated the obligatory education. The research can be summerized according to the data taken from the newspapers and magazines: The press showed great interest to the obligatory education. It was especially given great importance between 28 February- August 1997. The press not only put the lenghtening the period of obligatory education on eganda, but also discussed religion education, imam hatip schools, vocational schools, mobile education quantity and quality of the education, physical condicinal, personel problems in wiew of political material instead of scientific ways. Educators and scientist criterized the prees in periodicals and scientific publications. All public opinion was the same on lenghtening the period, but the discussions were focussed on the model. There have been groups supporting and opposing. Besides national press, local press also showed great interest to the subject. The law draft came into force in August 1997 and was supported or opposed in whole cauntry. The press put down the issue after about ten days and the uninterrupted obligatory education was put into effect in 17 September 1997.