Genleştirilmiş cam mikroküre katkılı polimer kompozitlerin tribolojik ve mekanik davranışları
Tribological and mechanical behavior of expanded glass microsphere polymer composites
  1. Tez No: 1001814
  2. Yazar: ELİF IŞIL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDEMİR GÜRALP URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada polimer matrisli kompozit malzemelerin tribolojik ve mekanik performansını değerlendirmek amacıyla epoksi ve SLA fotopolimer reçine matrislerine 0,1-0,3 mm ve 0,25-0,5 mm boyutlarında ağırlıkça %1, %3 ve %5 oranlarında genleştirilmiş cam küre katkısının eklenmesi incelenmiştir. Düşük yoğunluklu bir yapıya sahip olan cam kürelerin malzemedeki sertlik, eğilme dayanımı, basma davranışı, aşınma direnci ve sürtünme katsayısı üzerine etkileri detaylı olarak ele alınmıştır. Malzemede gerçekleştirilen aşınma testlerinde cam küreler yüzeyde aşınma izi genişliğini azaltmıştır. Buna rağmen epoksi matrisli numunelerde özellikle 0,25-0,5 mm olan büyük boyutlu katkı oranının artmasıyla birlikte malzemenin sertliğinde düşüş görülmüştür. SLA matrisli reçinelerde ise cam küreler sünekliğin azalmasına neden olup malzemenin eğilme dayanımını azaltmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar, genleştirilmiş cam küre katkısının her iki matris türünde de yüzey aşınmasını azaltıcı bir etki sağladığını, ancak özellikle büyük boyutlu ve yüksek oranlardaki katkılarda mekanik dayanım açısından sınırlayıcı bir rol aldığını göstermektedir. Bu çalışma SLA fotopolimer ve epoksi gibi iki farklı matris sisteminde aynı katkı malzemelerinin farklı dağılım, yüzey davranışı, hafif, fonksiyonel ve aşınmaya dayanıklı kompozit malzemelerin tasarımına yönelik önemli verilere katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the tribological and mechanical performance of polymer-matrix composite materials was evaluated by incorporating expanded glass microspheres into epoxy and SLA photopolymer resin matrices at weight fractions of 1%, 3%, and 5%, using particle sizes of 0.1–0.3 mm and 0.25–0.5 mm. The effects of these low-density microspheres on hardness, flexural strength, compressive behavior, wear resistance, and friction coefficient were examined in detail. Wear tests demonstrated that the addition of glass microspheres reduced the wear track width on the material surfaces. However, in epoxy-based composites, increasing the content of the larger 0.25–0.5 mm microspheres led to a notable decrease in hardness. In SLA resin specimens, the incorporation of glass microspheres reduced ductility and consequently decreased flexural strength. Overall, the findings indicate that expanded glass microspheres improve surface wear resistance in both matrix systems, yet higher contents and larger particle sizes may play a limiting role in mechanical performance. This study provides valuable insights into the behavior, distribution, and surface interaction of identical filler materials within two distinct matrix systems—epoxy and SLA photopolymer—and contributes to the design of lightweight, functional, and wear-resistant composite materials.