A multifaceted analysis of english majors' engagement with user-generated language content: Attitudes, motivation, and perceived skills development
Kullanıcı tarafından oluşturulan dil içeriğine İngiliz dili ve edebiyatı öğrencilerinin ilişkisinin çok yönlü analizi: Tutumlar, motivasyon ve algılanan beceri gelişimi
  1. Tez No: 926412
  2. Yazar: FURKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÖKGÖZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, yabancı dil öğrencilerinin sosyal medya platformlarındaki kullanıcı üretimi içeriklere (KÜİ) ilişkin tutumlarını, motivasyonlarını ve dil becerilerinin gelişimini incelemektedir. Sosyal medyanın dil öğrenimini nasıl etkilediğine odaklanan araştırma, KÜİ'ye maruz kalmanın öğrencilerin dil yeterliliğini, katılımını ve kültürel bilgi edinme süreçlerini nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Eğitim videoları, vloglar ve mizah öğeleri gibi farklı KÜİ türlerinin öğrenme sürecine sağladığı katkılar ve bu içeriklerin geleneksel dil öğrenme yöntemlerine etkili bir katalizör olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma ayrıca, sosyal medya ile etkileşimin öğrencilerin dil öğrenmeye yönelik içsel motivasyonlarını nasıl artırdığına dair motivasyonel yönleri ele almaktadır. Veriler, yabancı dil öğrencileriyle yapılan anketler yoluyla toplanmış ve sosyal medya içerikleri ile öğrencilerin etkileşimleri ve bu içeriklerin dil edinimindeki etkinliği ile alaka düzeyine dair algılar incelenmiştir. Bulgular, sosyal medyadaki KÜİ'nin dil becerilerini geliştirmede, özellikle kelime dağarcığı kazanımı, dinleme-anlama ve kültürel anlayış konularında değerli bir araç olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma, internet argosunun resmi dil kullanımı üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerine de dikkat çekmektedir. Araştırma, dijital araçların dil eğitimine entegrasyonu konusundaki tartışmalara katkıda bulunmakta ve eğitmenlerin sosyal medyanın modern dünyada dil öğrenme pratiklerini şekillendirmedeki dinamik rolünü göz önünde bulundurması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the attitudes, motivation, and language skill development of foreign language learners in relation to user-generated content (UGC) on social media platforms. Focusing on the impact of social media on language learning, the research investigates how exposure to UGC shapes learners' language proficiency, engagement, and cultural knowledge acquisition processes. It explores the contributions of different types of UGC, such as educational videos, vlogs, and humor elements, to the learning process and examines whether these resources act as an effective catalyst alongside traditional language learning methods. The study also addresses the motivational aspects of social media, investigating how interactions with social media influence learners' intrinsic motivation for language learning. Data was collected through questionnaires conducted with foreign language learners, analyzing their interactions with social media content and their perceptions of its effectiveness and relevance in language acquisition. The findings indicate that UGC on social media serves as a valuable tool for developing language skills, particularly in vocabulary learning, listening comprehension, and cultural understanding. However, the study also highlights potential challenges, such as the influence of internet slang on formal language use. This research contributes to the ongoing discussions on the integration of digital tools into language education and emphasizes the need for educators to consider the dynamic role of social media in shaping modern language learning practices.