Threshold responses of zooplankton community to freshwater salinization in a gradient mesocosm experiment
Tatlı su tuzlanmasına karşı zooplankton topluluğunun eşik tepkileri: Gradyanlı bir mesocosm deneyi
  1. Tez No: 1001910
  2. Yazar: İREM GAMZE ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Tatlı su ekosistemlerinde tuzlanma küresel ölçekte hızlanmakta ve zooplankton topluluk yapısını değiştirerek, besin döngüsünün düzenlenmesi ve su berraklığı gibi ekosistem işlevleri üzerinde ciddi riskler oluşturmaktadır. Bununla birlikte, artan tuzluluğun zooplankton biyokütlesini, çeşitliliğini ve ekosistem işleyişini hangi mekanizmalar aracılığıyla şekillendirdiği hâlen yeterince açıklığa kavuşmamıştır. Bu çalışmada, tuzluluk gradyanının zooplankton biyokütlesi, taksonomik zenginliği, topluluk bileşimi ve kaynak kullanım verimliliği (RUE) üzerindeki etkilerini nicel olarak değerlendirmek amacıyla beş ay süren bir mezokozm deneyi yürütülmüştür. Tuzluluk 0,5–50 g/L aralığında toplam 16 farklı tuz konsantrasyonunda uygulanmış ve zooplankton tepkileri genelleştirilmiş doğrusal karma modeller (GLMM) ile spline terimleri ve Eşik Gösterge Takson Analizi (TITAN) kullanılarak analiz edilmiştir. Zooplankton biyokütlesi, nispeten düşük tuzluluk seviyelerinde (<7 g/L) keskin biçimde çökmüş, 30 g/L'ye kadar azalmaya devam etmiş ve daha yüksek tuzluluklarda (30–50 g/L) sıfıra yakın düzeylerde kalmıştır. Tür zenginliği ve topluluk bileşimi gradyan boyunca belirgin şekilde değişmiş; hassas kladoseranlar ve kopepodlar ortadan kalkarken, yüksek tuzluluklarda rotiferlerin baskın hale geldiği gözlenmiştir. Kaynak kullanım verimliliği (RUE) anlamlı ve doğrusal olmayan bir yanıt göstermiş; 10 g/L'ye kadar hızlı bir düşüş sergilemiş, orta düzey tuzluluklarda (10–30 g/L) göreli olarak dengelenmiş ve 30 g/L'nin üzerinde yeniden azalmıştır. TITAN analizleri, taksona özgü tutarlı eşik değerlerin yanı sıra yaklaşık 12 g/L tuzluluk seviyesinde topluluk düzeyinde bir eşik belirlemiştir. Bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde, orta düzey tuzlanmanın dahi zooplanktonun taksonomik ve işlevsel bütünlüğünde önemli kayıplara yol açtığı ve bunun tatlı su göllerinde trofik istikrar ile ekosistem işleyişi üzerinde potansiyel sonuçlar doğurduğu ortaya konmaktadır. Sonuçlar, etkili yönetim ve koruma stratejileri geliştirmek için ekolojik eşiklerin belirlenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Freshwater salinization is accelerating globally and poses major risks to lake ecosystems by altering zooplankton community structure and in turn their functions in the ecosystem, including regulation of nutrient cycling, water clarity. Yet the mechanisms through which increasing salinity reshapes zooplankton biomass, diversity, and ecosystem functioning remain poorly resolved. A 5-month salinity gradient mesocosm experiment was carried out to quantify how gradient of salinity affects zooplankton biomass, taxonomic richness, community composition, and resource use efficiency (RUE). Salinity was manipulated from 0.5 to 50 g/L in total 16 different salt concentrations, and zooplankton responses were analyzed using generalized linear mixed models (GLMMs) with spline terms and Threshold Indicator Taxa Analysis (TITAN). Zooplankton biomass declined steeply at relatively low salinities (7 g/L), continued to decline towards 30 g/L salinity, and remained near zero at higher salinities (30-50 g/L salinity). Species richness and community composition shifted substantially along the gradient, with sensitive cladocerans and copepods disappearing and rotifers dominating at elevated salinities. RUE showed a significant nonlinear response, decreasing rapidly up to 10 g/L salt concentration, stabilizing at intermediate salinities (10-30 g/L), and declining again above 30 g/L salt concentration. TITAN identified consistent taxon-specific thresholds and a community-level threshold near 12 g/L salt concentration. Together, these results demonstrate substantial losses of zooplankton taxonomic and functional integrity under even moderate salinization, with potential consequences for trophic stability and ecosystem functioning in freshwater lakes, highlighting the importance of identifying ecological thresholds for effective management and conservation.