Fetal gelişme kısıtlılığında fetal renal arter doppleri
Fetal renal artery doppler in fetal growth restriction
- Tez No: 1001909
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın ana hedefi fetal gelişme kısıtlılığında fetusun renal arter kan akımlarının nasıl etkilendiğini ve renal arter Doppler çalışmasının olumsuz gebelik sonuçları için öngörücü değerini incelemektir. Ciddi anomalisi olmayan 24 hafta ve üzeri fetal gelişme kısıtlılığı olguları (n=53) ve haftası ile uyumlu gelişim gösteren fetuslar (n=41) çalışmamıza dahil edildi. Ön planda renal arter olmak üzere önemli fetal damarlar Doppler çalışması ile değerlendirildi ve gebeler perinatal sonuçlar açısından takip edildi. Fetal gelişme kısıtlılığı grubundan abdomen çevresi, artmış umbilikal arter direnci, umbilikal arterde diyastol sonu akım kaybı ve tanı haftasına göre alt grupları oluşturuldu. İncelenen gruplarda renal arter direnç parametrelerinde farklılık gözlenmedi. Renal arter direncinin kötü perinatal sonuçlar için öngörücü değeri değerlendirildi, bu amaçla alıcı işletim karakteristiği eğrileri oluşturuldu. Oluşturulan alıcı işletim karakteristiği eğrisine göre renal arter Doppler parametrelerinin yenidoğan komplikasyonlarını öngörme gücünün zayıf olduğu görüldü. Renal arter Sistolik/Diyastolik oranının en yüksek alıcı çalışma karakteristik eğrisinin altındaki alan değerine sahip olduğu görüldü (%60). Umbilikal arterin Doppler çalışmasının yenidoğan komplikasyonlarını öngörme gücünün renal arterden üstün olduğu, ancak yine de sınırlı olduğu bulundu (Alıcı çalışma karakteristik eğrisinin altındaki alan =%70). Yenidoğan komplikasyonları üzerine en önemli etkiye sahip değişkenin doğum haftası olduğu görüldü. Yapılan korelasyon analizine göre renal arter akımlarındaki değişikliklerin amniyon sıvısı miktarını etkilemediği izlendi. Annenin hipotiroidi durumuna göre yapılan alt grup analizlerinde annede hipotiroidi varlığının fetal Doppler parametrelerini etkilemediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to evaluate the impact of fetal growth restriction on fetal renal artery blood flow and to investigate the predictive value of renal artery Doppler parameters for adverse perinatal outcomes. Pregnancies at ≥24 weeks of gestation complicated by fetal growth restriction (n=53) and appropriate for gestational age fetuses (n=41) were included; fetuses with major anomalies were excluded from both groups. Major fetal vessels, particularly the renal artery, were assessed using Doppler ultrasonography, and pregnancies were followed for perinatal outcomes. Subgroup analyses within the fetal growth restriction cohort were performed according to abdominal circumference, elevated umbilical artery resistance, presence of absent end diastolic flow in the umbilical artery, and gestational age at diagnosis. No significant differences were observed in renal artery Doppler resistance parameters between the study groups. The predictive performance of renal artery Doppler indices for adverse neonatal outcomes were evaluated using receiver operating characteristic curve analysis. Receiver operating characteristic analysis demonstrated that renal artery Doppler parameters had poor predictive value for neonatal complications. The renal artery systolic/diastolic ratio yielded the highest area under the receiver operating characteristic curve at 60%. Umbilical artery Doppler showed better, although still limited, predictive performance compared to the renal artery (Area under the receiver operating characteristic curve =70%). The most significant predictors of neonatal complications were gestational age at delivery, presence of the brain-sparing effect, and umbilical artery pulsatility index above the 95th percentile. Correlation analysis revealed that changes in renal artery blood flow were not associated with amniotic fluid volume. Subgroup analysis according to maternal hypothyroidism showed no significant effect on fetal Doppler parameters.