Kur'an-ı Kerim'in cem'i ve çoğaltılmasında müsteşriklerin görüşleri ve bu görüşlerin eleştirileri
The Opinions of the orientalists about the collection of the Holly Quran and its reproduction and the critics of these opinions
  1. Tez No: 100192
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ÇÖLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çöüüoğlu, Mahmut Sami, Kur'ân-ı Kerim'in Cem'i ve Çoğaltılmasında Müsteşriklerin Görüşleri ve Bu Görüşlerin Eleştirileri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Salih Akdemir,155 s. ÖZET Bu çalışmada; Kur'ân-ı Kerim'in Cem'i ve Çoğaltılması konusunda müsteşriklerin ileri sürdükleri görüşler eleştirel bir yaklaşımla irdelenmiştir. Çalışmanın giriş kısmında; tezin konusuna, amacına, önemine ve çalışmada takip edilen metoda değinilmiştir. Çalışma üç bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde Kur'ân-ı Kerim'in Cem'i ve Çoğaltılması konusu incelenmiştir. İkinci bölümde müsteşriklerin Kur'ân-ı Kerim'in Cem'i ve Çoğaltılması hakkında ortaya koydukları görüşlere yer verilmiştir. İkinci bölüm, birinci bölümdeki sistematik takip edilerek oluşturulmuştur. Buna göre ikinci bölümde; Hz. Peygamber döneminde Kur'ân'ın tespitine, Hz. Ebûbekir döneminde Kur'ân'ın toplanmasına ve Hz- Osman döneminde Kur'ân'ın Çoğaltılması' na ilişkin müsteşriklerin farklı yaklaşımları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise müsteşriklerin yaklaşımları; İslamî veriler, bilimsel kriterler ve objektif anlayış ışığında incelenmiştir. Bu bölümde özellikle Kur'ân-ı Kerim'in bütünlüğü hakkında müsteşriklerin ileri sürdükleri iddiaların, bilimsel gerçeklerle ne derece örtüştüğünü göstermeye çalıştık. Bu çalışmada ulaştığımız neticeler, sonuç kısmında özet halinde verilmiştir. Çalışma bibliyografya ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Çöllüoğlu,Mahmut Sami, The Opinions of The Orientalists About The Collection of The Holy Quran and Its Reproduction And The Critics of These Opinions, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Salih Akdemir, 155 p. SUMMARY Within this study, the opinions put forward by the orientalists and related to the collection and the reproduction of Quran were examined with a critical approach. In the introduction part of the study, the topic of the thesis, its purpose, its significance and the method pursued through the study process were cited The study composes of three chapters. In the first chapter, the subject of the collection of Quran and its reproduction were examined In the second chapter, opinions of orientalists connected with the colection of Quran and its reproduction were mentioned The second chapter was formed by following the first chapter's systematic. Therefore, different kind of approaches of orientalists relevant to Quran's emergence in the Prophet's period, its collection in the Ebubekir' s period and its reproduction in the Osman' s period were examined In the third chapter, approaches of orientalists were studied on the light of the Islamic datas, scientific criteria, objective understanding. In this chapter, we have especially tried to show to a what extent the claims of orientalists on integrity of Quran councide with the scientific realities. The results reached at the end of the study were given in the conclusion as a summary. The study was completed through giving bibliography. If)^