Yeni sentezlenen kovalent organik çerçevenin (COF) kumarin boyalarının adsorbsiyon kapasitesinin incelenmesi
Investigation of the adsorption capacity of coumarin dyes on a newly synthesized covalent organic framework (COF)
  1. Tez No: 1001931
  2. Yazar: EMRA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBEK YİĞİT, DOÇ. DR. TUĞBA BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyokimya, Bioengineering, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında, solvotermal Schiff-baz kondenzasyon yöntemi kullanılarak azotça zengin yeni bir kovalent organik çerçeve (COFDFFT-PDKA) sentezlenmiş ve bu malzemenin sulu çözeltilerden kumarin bazlı boyaları adsorplama yeteneği değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında; FT-IR, XRD, SEM ve TEM, BET analizleri yardımıyla, kristalin ve gözenekli çerçevenin başarıyla oluştuğunu doğrulamıştır. Daha sonra ise, Kumarin 6, Kumarin 7 ve Kumarin 30'un adsorpsiyon deneyleri; farklı pH, sıcaklık, temas süresi ve metal iyonu koşulları altında floresans spektroskopisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, adsorpsiyon denge verileri Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Kumarin 6'nın Freundlich modeliyle uyumlu heterojen yüzey etkileşimleri sergilediğini, Kumarin 7 ve Kumarin 30'un adsorpsiyonunun ise baskın tek tabakalı adsorpsiyona işaret eden Langmuir modeline uyduğunu göstermiştir. Kinetik çalışmalar, adsorpsiyon sürecinin kemisorpsiyon tarafından kontrol edildiğini düşündüren yalancı ikinci dereceden kinetik model ile en iyi şekilde açıklandığını ortaya koymuştur. Termodinamik analizler, adsorpsiyonun kendiliğinden ve ekzotermik bir süreç olduğunu doğrulamıştır. Özellikle, Kumarin 7'ye karşı sergilediği yüksek adsorpsiyon kapasitesi, COFDFFT-PDKA'nın atıksu arıtımı uygulamaları için etkili ve seçici bir adsorban olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis used the solvothermal Schiff-base condensation approach to create a novel nitrogen-rich covalent organic framework (COFDFFT-PDKA) and assessed its capacity to adsorb coumarin-based dyes from aqueous solutions. FT-IR, XRD, SEM, TEM, and BET studies were used in the study to verify the successful creation of a crystalline and porous framework. Fluorescence spectroscopy was then used to conduct adsorption tests for Coumarin 6, Coumarin 7, and Coumarin 30 under various pH, temperature, contact time, and metal ion conditions. Furthermore, Langmuir, Freundlich, and Temkin isotherm models were used to examine adsorption equilibrium data. The findings demonstrated that whereas the adsorption of Coumarin 7 and Coumarin 30 followed the Langmuir model, indicating primarily monolayer adsorption, Coumarin 6 displayed heterogeneous surface interactions compatible with the Freundlich model. According to kinetic studies, chemisorption controls the adsorption process, which is best characterized by a pseudosecond-order kinetic model. Adsorption is a spontaneous, exothermic process, according to thermodynamic assessments. COFDFFT-PDKA has the potential to be an efficient and selective adsorbent for wastewater treatment applications, as evidenced by its high adsorption capability against Coumarin 7.