Tiyazolo[5,4- d]tiyazol bisiklik çekirdek birimi içeren imin bazlı kovalent organik polimerlerin özelliklerinin incelenmesi, foto-duyarlık çalışmaları
Investigation of the properties and photosensitivity studies of imine-based covalent organic polymers containing tiazolo[5,4-d]thiazole bicyclic core unit
  1. Tez No: 981024
  2. Yazar: MEHMET BİLİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL TUNCER, DOÇ. DR. ZEYNEP DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Tiyazolo[5,4-d]tiyazol (TzTz) bisiklik çekirdek birimi foto-aktivite sergilemesinden dolayı pek çok optik sensör ve foto-kataliz uygulamalarında kullanılarak fonksiyonel madde hazırlamada önem kazanmaktadır. Bu tez kapsamında TzTz içeren imin bazlı kovalent organik polimerlerin (COP'ların) sentezlenerek, karakterize edilmiş ve foto-duyarlık (fotosensitivite) özellikleri araştırılmıştır. TzTz çekirdeği, elektron hareketliliğini sağlayan konjuge bir yapı sunarak malzemenin opto-elektronik performansına katkı sağlamıştır. Çalışmada, imin bağlarının kimyasal kararlılığından yararlanılarak çevresel ve fotokatalitik uygulamalara uygun, fotokimyasal ve kimyasal parçanmaya uğramayan çözelti ortamında kararlı COP yapıları hazırlanmıştır. Ayrıca çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) üzerinde COP sentezi yapılarak elektron transferinin hızlandırılması amaçlanmış ve böylece artırılmış fotokatalitik aktivite hedeflenmiş ve bu fonksiyonlandırma sürecinin adsorpsiyon özelliklerine etkisi de incelenmiştir. Sentezlenen TzTz tabanlı imin COP'lar, Fourier transform kızıl ötesi spektroskopisi (FTIR), UV-Vis absorpsiyon spektroskopisi, fotolüminesans (PL), X-ışınları difraksiyon (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi gibi tekniklerle karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, TzTz tabanlı imin COP'lerin yüksek kimyasal ve termal kararlılığa sahip olduğunu, ışık altında elektron–boşluk ayrışmasını desteklediğini ve bu sayede foto-duyarlı malzeme olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Genel olarak, çalışma; imin bağlı COP'lerin tasarımına yeni bir yaklaşım getirerek, fotokataliz, sensör tasarımı ve çevresel arıtım gibi alanlarda kullanılabilecek dayanıklı ve fonksiyonel organik polimerler geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thiazolo[5,4-d]thiazole (TzTz) bicyclic core has emerged as a highly attractive structural motif owing to its intrinsic photoactivity, which enables its broad utilization in the design of functional materials for optical sensing and photocatalytic applications. In this study, a series of imine-linked covalent organic polymers (COPs) incorporating the TzTz unit were rationally designed, synthesized, and comprehensively characterized, with particular emphasis on their photosensitive behavior. The conjugated architecture of the TzTz moiety facilitates efficient charge-carrier transport, thereby contributing significantly to the enhanced optoelectronic performance of the resulting materials. By exploiting the chemical stability of imine linkages, solution-stable COPs resistant to photochemical and chemical degradation were successfully developed, rendering them highly suitable for environmental and photocatalytic processes. Furthermore, the in situ growth of COPs on multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs) was achieved to accelerate electron transfer dynamics, thereby improving the photocatalytic efficiency. The impact of this surface functionalization on the adsorption and charge-transfer properties of the hybrid materials was systematically evaluated. The obtained TzTz-based imine COPs were thoroughly characterized using FTIR, UV–Vis, photoluminescence (PL), X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), and nuclear magnetic resonance (NMR) spectroscopy. The combined results confirm that these materials exhibit excellent chemical and thermal stability, promote efficient electron–hole separation under light irradiation, and function effectively as photosensitive materials. Overall, this work introduces a new design paradigm for the construction of imine-linked COPs and provides valuable insight into the development of robust, multifunctional organic frameworks for advanced photocatalytic, sensing, and environmental applications.