Antidiabetik potansiyel taşıyan bazı bitkilerin terapötik hedef enzimlerinin inhibitör aktivitelerinin in vitro olarak araştırılması
In vitro investigation of the inhibitory activities of therapeutic target enzymes of some plants with antidiabetic potential
  1. Tez No: 1001930
  2. Yazar: SAMAN AL-SALIHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT NİSBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası diyabet federasyonunun verilerine göre diyabetin günümüzde yaklaşık 415 milyon insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Tedavide ise temel yaklaşım diyabet tipine bakılmaksızın, ister egzersiz programları ister ilaçlarla olsun, hastaların kan glikozunu kontrol etmek zorunluluğunun olmasıdır. Kullanılan antidiyabetik ilaçlar hasta popülasyonunda direncin oluşturulması, olumsuz etkilerin gelişmesi ve duyarlılığın zayıflamasına kadar değişen bazı dezavantajlarına sahiptirler. Gelinen noktada son yıllarda tedavi yöntemlerinde kaydedilen önemli ilerlemelere rağmen diyabetik hastaların tedavisinin sonuçları hala mükemmel olmaktan uzaktır. Yapılan bu çalışmada ülkemizin farklı bölgelerinde yetişen destekleyici tedavi ürünleri arasında yer alan antidiyabetik potansiyel taşıyabilecek 23 bitkiden elde edilen ekstrakların terapotik aktivitesi in vitro ortamda araştırılmıştır. Her bitki örneği için farklı 5 numune toplanmıştır.Toplanan bitki örnekleri saf suyla yıkandıktan sonra +45 °C de etüvde ağırlık sabitleninceye kadar kurutulmuştur. Bitki ekstraktların yapılmasında (%80 etanol-su (v/v)) kullanılmıştır. Analiz için Standart kitler (Fine Test'ten) kullanılmıştır. Ekstraktların analizinde Ketohexokinaz, Alfa-Amilaz, Alfa-glikozidaz, dipeptidil peptidaz-4, Aldoz redüktaz enzim standart kitleri kullanılmıştır. Elde edilen bulguların varyans analizleri SPSS 15.0 bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yer alan nar kabuğu, sumak meyvesi, yeşil çay yaprağı, ayva yaprağı, papatya çiçeği ve ada çayı bitkileri alfaglukozidaz, amilaz, ketoheksokinaz, aldoseredultaz ve dipeptidil piptidaz enzimleri bakımından inhibisyon göstermesine karşın aralarında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Buna rağmen, tüm ekstraktlar ölçülebilir düzeyde inhibitör aktivite sergilemiş olup, bu durum tutarlı ancak orta düzeyde bir enzim inhibisyon profiline işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, bitki kökenli ekstraktların güçlü farmakolojik inhibitörler olarak etki göstermekten ziyade, destekleyici ve tamamlayıcı mekanizmalar aracılığıyla glisemik regülasyona katkıda bulunabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the International Diabetes Federation, diabetes currently affects approximately 415 million people worldwide. Regardless of diabetes type, glycemic control remains the cornerstone of treatment; however, existing antidiabetic therapies are associated with several limitations, including adverse effects and reduced therapeutic efficacy over time. Therefore, alternative and supportive therapeutic approaches have gained increasing attention. In this study, the in vitro antidiabetic potential of extracts obtained from 23 plant species traditionally used as supportive treatments was investigated. Plant samples were collected from different regions of the country, with five independent samples obtained for each species. The plant materials were washed with distilled water, dried at 45 °C until constant weight, and extracted using 80% ethanol–water (v/v). Enzymatic inhibitory activities against α-amylase, α-glucosidase, ketohexokinase, dipeptidyl peptidase-4 (DPP-4), and aldose reductase were evaluated using commercial standard assay kits. Statistical analyses were performed using SPSS version 15.0. The results demonstrated that extracts from pomegranate peel, sumac fruit, green tea leaves, quince leaves, chamomile flowers, and sage leaves exhibited inhibitory effects against all tested enzymes. However, no statistically significant differences were observed among the plant extracts (p > 0.05). Nevertheless, all extracts showed measurable inhibitory activity, suggesting a consistent but moderate enzyme inhibition profile. These findings indicate that plant-derived extracts may contribute to glycemic regulation through supportive and complementary mechanisms, rather than acting as strong pharmacological inhibitors.