Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yeşil büyüme ve makroekonomik belirsizlikler çevresel sürdürülebilirliği nasıl etkiler?
How do green growth and macroeconomic uncertainties affect environmental sustainability in developed and developing countries?
  1. Tez No: 1001933
  2. Yazar: AYŞE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN DAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Halk Sağlığı, Environmental Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yeşil büyüme (GGR), dünya belirsizlik endeksi (WUI), jeopolitik risk (GPR), hükümet etkinliği (GOV), küreselleşme (KOF) ve kentleşmenin (URB) çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini karşılaştırarak analiz etmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 2000–2021 dönemine ait 7 gelişmekte (BRICS+) ve 7 gelişmiş ülke (G-7) verileriyle oluşturulan modellerde tersine çevrilmiş yük kapasitesi faktörü (ILCF) bağımlı, GGR ve makroekonomik belirsizlikler bağımsız; kentleşme ise kontrol değişkendir. Uzun ve kısa dönem tahminleri Havuzlanmış Ortalama Grup-Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (PMG-ARDL) yöntemiyle ve nedensellik Dumitrescu-Hurlin Panel Nedensellik testiyle araştırılmıştır. Bulgular: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uzun dönemde GGR'nin ILCF'yi güçlü ve negatif etkilediği görülmüştür. Gelişmiş ülkelerde WUI; ILCF'yi %0,032 oranında azalttırken; gelişmekte olan ülkelerde %0,016 oranında arttırdığı tespit edilmiştir. GPR ise gelişmiş ülkelerde ILCF'yi %0,053 oranında azaltırken; gelişmekte olan ülkelerde aynı oranda arttırmaktadır. Gelişmiş ülkelerde GOV ILCF'yi %0,030 oranında negatif etkilerken, gelişmekte olan ülkelerde bu oran %0,167 olarak tepit edilmiştir. Ayrıca gelişmiş ülkelerde KOF ILCF'yi %1,122 oranında azalttığı, gelişmekte olan ülkelerde; %1,491 oranında arttırdığı görülmüştür. Kentleşmenin gelişmiş ülkelerde ILCF'yi negatif; gelişmekte olan ülkelerde ise pozitif etkilediği bulunmuştur. Gelişmiş ülkelerde GGR, KOF ve URB'den ILCF'ye doğru tek yönlü nedensellik gözlemlenmiştir. GPR ve GOV'la ILCF arasındaki nedensellik ilişkisi anlamsızken; ILCF'den WUI'ya doğru tek yönlü nedensellik olduğu görülmüştür. Gelişmekte olan ülkelerde ise, GGR ve kentleşmeyle ILCF arasında çift yönlü; WUI ve KOF'dan ILCF'ye ve ILCF'den GPR ve GOV'a doğru tek yönlü nedensellik gözlemlenmiştir. Sonuç: Bulgular, iki ülke grubu içinde çevresel sürdürülebilirliğin güçlendirilmesinde yeşil büyüme odaklı kalkınma stratejilerinin, belirsizlikleri azaltan ve hükümet etkinliğini artıran politikalarla desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to analyse the impact of green growth (GGR), the world uncertainty index (WUI), geopolitical risk (GPR), government effectiveness (GOV), globalisation (KOF) and urbanisation (URB) on environmental sustainability in both developed and developing countries. Materials and Method: The models were created using data from 7 developing (BRICS+) and 7 developed (G-7) countries for the period 2000–2021. The dependent variable in these models was the inverse load capacity factor (ILCF), with GGR and macroeconomic uncertainties as the independent variables, and urbanisation as the control variable. The investigation employed the Pooled Mean Group-Lagged Distributed Autoregressive (PMG-ARDL) method to analyse long- and short-term forecasts, alongside the Dumitrescu-Hurlin Panel Causality test to ascertain the presence of causality. Results: In both developed and developing countries, it has been observed that GGR exerts a significant and detrimental influence on ILCF in the long term. In developed countries, WUI was found to reduce ILCF by 0.032%, while in developing countries it increased it by 0.016%. Conversely, GPR has been observed to reduce ILCF by 0.053% in developed countries, while concomitantly increasing it by an equivalent percentage in developing countries. The impact of GOV on ILCF is found to be negative, with a rate of 0.030% in developed countries and 0.167% in developing countries. Furthermore, the study found that KOF was found to reduce ILCF by 1.122% in developed countries and increase it by 1.491% in developing countries. The investigation revealed that urbanisation exerted a detrimental influence on ILCF in developed countries, while in developing countries, it exhibited a beneficial effect. In developed countries, a unidirectional causality from GGR, globalisation and urbanisation to ILCF was observed. While the causality relationship between GPR and GOV and ILCF was found to be insignificant, a unidirectional causality from ILCF to WUI was observed. In developing countries, bidirectional causality was observed between GGR and urbanisation and ILCF, and unidirectional causality from WUI and globalisation to ILCF and from ILCF to GPR and GOV. Conclusion: The findings indicate that within the two country groups, green growth-oriented development strategies for enhancing environmental sustainability must be supported by policies that reduce uncertainty and increase government effectiveness.