Tip 2 diyabeti olan bireylerde diyabet öz yönetim eğitiminin tedaviye uyum, ilaç kullanım öz yeterliliği ve diyabet öz yönetim düzeyine etkisi
The effect of diabetes self-management education on treatment compliance, medication self-efficacy and diabetes self-management level in adults with type 2 diabetes
  1. Tez No: 873478
  2. Yazar: ŞEVVAL KALELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Tip 2 diyabeti olan bireylere uygulanan diyabet öz yönetim eğitiminin tedaviye uyum, ilaç kullanım öz yeterliliği ve diyabet öz yönetim düzeyine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma ön test-son test, paralel grup randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Bu çalışma 01 Mayıs 2023– 15 Nisan 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Endokrinoloji Servisinde yatışı yapılan Tip 2 diyabeti olan bireylerde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 35 müdahale, 35 kontrol grubunda olmak üzere toplam 70 Tip 2 diyabetli birey oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Diyabet Öz yönetim Skalası (DÖYS), Tip 2 Diabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği ve Diyabet İlaç Kullanım Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere taburculuk öncesi üç oturumdan oluşan tip 2 diyabet öz yönetim eğitim programı uygulanmıştır. Oturum süreleri 40-45 dakikadır. Aynı zamanda müdahale grubundaki bireylere taburculuk sonrası bireyin diyabet öz yönetimini değerlendirmek amacıyla birinci ve ikinci ayın sonunda iki telefon görüşmesi yapılmıştır. Kontrol grubuna ise rutin bakım dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare analizi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of diabetes self-management education applied on treatment adherence, medication self-efficacy and diabetes self-management in adults with Type 2 diabetes. This study is a pre-test post-test, parallel group randomized controlled experimental study. It was conducted between 1 May 2023, and 15 April 2024, in the Endocrinology Department of Konya City Hospital with individuals hospitalized with Type 2 diabetes. The sample of the study consisted of a total of 70 individuals with Type 2 diabetes, with 35 in the intervention group and 35 in the control group. Data were collected using a Personal Information Form, the Diabetes Self-Management Scale (DSMS), the Diabetes Medication Self-Efficacy Scale, and the Patient Compliance Scale for Type 2 Diabetes Mellitus Treatment. Individuals in the intervention group were given a three-session diabetes education program before discharge. Each session lasted 40-45 minutes. Additionally, two follow-up phone calls were made at the end of the first and second months post-discharge to assess the type 2 diabetes self-management of individuals in the intervention group. The control group received no interventions other than routine care. In the evaluation of the data, Chi-square analysis, t-test for dependent and independent groups, Mann-Whitney U test, and Wilcoxon analysis were used.