3-6 yaş arası çocuklarda kan alma işlemi sırasında parmak kuklası kullanımı ve çizgi film izletmenin ağrı ve korkuya etkisi
The effect of using finger puppets and showing cartoons on pain and fear during blood collection in children aged 3-6 years
  1. Tez No: 1001940
  2. Yazar: ZEYNEP CAMKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 3-6 yaş grubu çocuklarda venöz kan örneği alma işlemi öncesi çocuğa parmak kuklası kullanımı ve çizgi film izletmenin, çocuktaki ağrı ve korku düzeyine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi.Bu çalışma, randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Çorum İli Merkez İlçesinde bulunan, Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Şubat 2025-Haziran 2025 tarihleri arasında kan alma birimine gelen araştırmanın çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmayı kabul eden 3-6 yaş arasında olan çocuklar oluşturdu. Araştırmada parmak kuklası (n:40), çizgi film (n:40) ve kontrol grubu (n:40) olmak üzere üç grup yer aldı. Araştırma verilerinin elde edilmesinde: 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Wong-Baker Ağrı Ölçeği (WB-YADÖ)' ve 'Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)' kullanıldı. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edildi. P<0,05 anlamlı kabul edildi. İkili grupların grup içi karşılaştırmalarında bağımlı gruplarda t testi; normal dağılmayan ölçümlerde kategorik verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanıldı. Çocukların yaş ve cinsiyet gibi ağrı algısını etkileyebilecek demografik özellikleri açısından çizgi film, parmak kuklası ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, daha önce invaziv girişim uygulanma durumu (son 6 ay), anne-baba eğitim düzeyi, anne-baba yaşı ve aile tipi benzerdi. Çocukların kan alma işlem öncesine göre işlem sonrası ortalama WB-YADÖ ve ÇKÖ düzeyleri kontrol grubunda arttı, çizgi film ve parmak kuklası gruplarında azaldı. İşlem sonrası en düşük ortalama WB-YADÖ puanları sırasıyla, tüm değerlendiricilere göre çizgi film, parmak kuklası ve kontrol grubunda olduğu görülmektedir. İşlem sonrası en düşük ÇKÖ puanları sırasıyla, tüm değerlendiricilere göre çizgi film, parmak kuklası ve kontrol grubunda olduğu belirlendi. Çizgi film grubunun parmak kuklasına göre işlem sonrası daha düşük ağrı ve korku düzeyine sahip olması çizgi film izleme yönteminin parmak kuklası yöntemine göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Her üç değerlendirmeciye göre Parmak kuklası ve Çizgi film grubundaki çocukların işlem sonrası ÇKÖ ve WB-YADÖ ölçümleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).Çocuklarda ağrılı bir girişim olan venöz kan alma işlemi sırasında ağrı ve korku düzeyini azaltmak amacıyla parmak kuklası kullanımı ve çizgi film izletme yöntemlerinin etkili bir yöntem olduğu belirlendi. Çocuk kan alma birimlerinde, pediatri hemşirelerinin klinik uygulamada bu yöntemlerden en az birini kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of showing cartoons or using finger puppets to children aged 3-6 years before taking venous blood samples on their levels of pain and fear.This study is a randomized controlled experimental research. The study population consisted of children aged 3-6 years who met the inclusion criteria for the study and consented to participate, and who visited the blood collection unit at Erol Olçok Education and Research Hospital in the Central District of Çorum Province between February 2025 and June 2025. The study included three groups: finger puppets (n=40), cartoons (n=40), and a control group (n=40). The following were used to obtain the research data: 'Informative Information Form', 'Wong-Baker Pain Scale (WB-YADÖ)', and 'Child Fear Scale (ÇKÖ)'. The data were analyzed using the SPSS for Windows 22 package program. P<0.05 was considered statistically significant. For within-group comparisons of paired groups, the t-test was used for dependent groups; for comparisons of categorical data with non-normally distributed measurements, the chi-square test was used. No statistically significant difference was found between the cartoon, finger puppet, and control groups in terms of demographic characteristics such as age and gender that could affect pain perception in children. The groups were similar in terms of age, gender, previous invasive procedures (within the last 6 months), parental education level, parental age, and family type. The children's average WB-YADÖ and CKÖ levels increased in the control group after the blood collection procedure compared to before the procedure, while they decreased in the cartoon and finger puppet groups. The lowest average post-procedure WB-YADÖ scores were observed in the cartoon, finger puppet, and control groups, respectively, according to all evaluators. The lowest post-procedure CSE scores were determined to be in the cartoon, finger puppet, and control groups, respectively, according to all evaluators. The fact that the cartoon group had lower pain and fear levels after the procedure compared to the finger puppet group indicates that the cartoon viewing method is more effective than the finger puppet method. According to all three evaluators, there was no significant difference between the postoperative CKÖ and WB-YADÖ measurements of the children in the finger puppet and cartoon groups (p>0.05).The use of finger puppets and showing cartoons has been found to be an effective method for reducing pain and fear levels during venipuncture, a painful procedure for children. It is recommended that pediatric nurses in children's blood collection units use at least one of these methods in clinical practice.