Aile hekimliği uygulamasında tanı ve tedavi cihazlarının kullanım durumunun araştırılması
  1. Tez No: 1001941
  2. Yazar: BEYZA NUR AKBAŞ BASTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) bulunan tıbbi cihaz ve ekipmanların kullanım sıklığını, bölgesel farklılıklarını, hekimlerin bu cihazlara yönelik eğitim ihtiyaçlarını ve yeni tıbbi cihaz/ekipman gereksinimlerini değerlendirmektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Nisan-Ağustos 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evreninin Türkiye'deki tüm aile hekimleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem sayısı %95 güven düzeyinde ve %5 güven aralığında hesaplanarak 400 olarak belirlenmiş ve her coğrafi bölgede yer alan aile hekimi sayısına orantılandırılarak tabakalı örneklem alınmıştır. Katılımcılara hekim iletişim grupları üzerinden gelişigüzel yöntemle erişilmiştir. Araştırma 310 aile hekimi ile sonlandırılmıştır (örneklemin %77,5'i). Veriler anket formu ile toplanmış ve SPSS programında tanımlayıcı istatistikler ve anlamlılık testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hekimlerin yaş ortalaması: 39,1±8,5 ; ASM'de çalışma süresi ortalaması: 8±5,4 yıl ; ASM'ye kayıtlı hasta sayısı ortalaması: 3014 ±693'tür. Aile sağlığı merkezlerinde cihazların bulunma durumları incelendiğinde, en düşük oranda bulunan cihazların sırasıyla spirometre (%50), peak flowmetre (%63,8), RİA seti (%76,6) ve tromel (%84,7) olduğu görülmüştür. Diğer cihazların (tansiyon aleti, otoskop, oftalmoskop, refleks çekici, EKG cihazı, mezura, glikometre, tartı, fetal el doppleri, snellen eşeli, diapazon seti, defibrilatör, küçük cerrahi seti, nebülizatör) bulunma oranı ise %90'ın üzerinde saptanmıştır. Hekimler tarafından“her gün en az bir kez”kullanılan cihazlar arasında en yüksek oran tansiyon aleti (%81,4), tartı (%77,7) ve otoskopta (%76,1) görülmüştür. Buna karşılık, hiç kullanılmadığı belirtilen cihazlar peak flowmetre (%78,8), spirometre (%77,7) ve defibrilatördür (%71,1). En fazla eğitim ihtiyacı duyulan tıbbi cihaz/ekipmanlar RİA seti (%37,6), peak flowmetre (%27,9) olarak belirtilmişken en az eğitim ihtiyacı duyulanlar tansiyon aleti (%1,6), mezura (%1,3), tartıdır (%1,3). Hekimlerin kendilerini en yeterli hissettikleri cihaz tansiyon aleti iken, en az yeterli buldukları ekipmanlar RİA seti, peak flowmetre ve spirometredir. En çok talep edilen ekipmanlar dijital hasta bilgilendirme ekranları, dijital stetoskop, emzirme maketleri, hemoglobin ölçüm cihazı ve Influenza, Rota, Adenovirüs testleridir. En az talep edilenler ise sigmoidoskopi, kemik iliği aspirasyon ekipmanı, holter cihazı, kaliper ve mikroskoptur. Tansiyon aleti gibi sık kullanılan cihazlarda eğitim ihtiyacı oldukça düşük (%1,6) bulunurken, RİA seti (%37,6), Peak Flowmetre (%27,9) ve defibrilatör (%18,2) gibi cihazlarda eğitim ihtiyacının belirgin şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, EKG cihazı kullanım sıklığında bölgesel farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Bazı cihazların ASM'lerde bulunmasına rağmen nadiren kullanıldığı ve bu cihazlar için hekimlerin daha fazla eğitim ihtiyacı bildirdiği görülmüştür. Sonuç: Birinci basamak sağlık hizmetlerinde temel tıbbi cihazların varlığı genel olarak yeterli olsa da, kullanım sıklığı ve eğitim ihtiyacı açısından farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle defibrilatör, peak flowmetre ve RİA seti gibi daha az kullanılan ancak klinik açıdan kritik öneme sahip cihazlar için sürekli eğitim programlarının güçlendirilmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve hasta güvenliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the frequency of use of medical devices and equipment in Family Health Centers (FHCs) in Turkey, their regional differences, physicians' training needs regarding these devices, and requirements for new medical devices/equipment. Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between April and August 2025. The study population consisted of all family physicians in Turkey. The sample size was calculated as 400 at a 95% confidence level and 5% margin of error, and stratified sampling was performed proportionally to the number of family physicians in each geographical region. Participants were reached randomly through physician communication groups. The study was completed with 310 family physicians (77.5% of the sample). Data were collected via a questionnaire and analyzed using descriptive statistics and significance tests in the SPSS program. Results: The mean age of the participating physicians was 39.1±8.5 years; the mean duration of work at the FHC was 8±5.4 years; and the mean number of registered patients per FHC was 3014±693. When the availability of devices in FHCs was examined, the lowest availability rates were observed for spirometers (50%), peak flow meters (63.8%), RIA sets (76.6%), and tuning forks (84.7%). The availability of other devices (sphygmomanometer, otoscope, ophthalmoscope, reflex hammer, ECG, measuring tape, glucometer, scale, fetal Doppler, Snellen chart, tuning fork, defibrillator, minor surgical set, nebulizer) was found to be above 90%. Among the devices used“at least once daily,”the highest rates were reported for sphygmomanometer (81.4%), scale (77.7%), and otoscope (76.1%). In contrast, the devices most often reported as“never used”were peak flow meter (78.8%), spirometer (77.7%), and defibrillator (71.1%). The devices with the highest reported training needs were RIA sets (37.6%) and peak flow meters (27.9%), while those with the lowest training needs were sphygmomanometer (1.6%), measuring tape (1.3%), and scale (1.3%). Physicians felt most competent in using the sphygmomanometer, whereas they reported the lowest competency in using RIA sets, peak flow meters, and spirometers. The most frequently requested additional equipment included digital patient information screens, digital stethoscopes, breastfeeding models, hemoglobin measurement devices, and influenza, rotavirus, and adenovirus tests. The least requested equipment were sigmoidoscopes, bone marrow aspiration sets, Holter monitors, calipers, and microscopes. While training needs were very low for frequently used devices such as sphygmomanometers (1.6%), training needs were markedly high for less frequently used but clinically critical devices such as RIA sets (37.6%), peak flow meters (27.9%), and defibrillators (18.2%). In addition, statistically significant regional differences were identified in the frequency of ECG use (p<0.05). Although some devices were available in FHCs, they were rarely used, and physicians reported higher training needs for these devices. Conclusion: Although the overall availability of basic medical devices in primary care is sufficient, there are differences in frequency of use and training needs. Strengthening continuous training programs, particularly for less frequently used but clinically critical devices such as defibrillators, peak flow meters, and RIA sets, will improve the quality of healthcare services and patient safety.