أسلوب حلّ المشكلات الإبداعيّودوره في كفاية معلّمي العربيّة لغير النّاطقين بها
Yaratıcı sorun çözme tekniği ve yabancılara Arapça öğretmeninin yeterliliğini etkisi
  1. Tez No: 553160
  2. Yazar: MHD AMEER ALKHANGY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmam, yaratıcılığın tanımlarına, bileşenlerine ve yaratıcı kavramın geliştirilmesine dair olup ilişkin yöntemlerine dayanarak, benim ortaya koyduğum problemleri tartışmaya zamansal ve mekansal sınırları belirleyerek planın taslağını çizmeye çalıştım. Öğretmenin genel olarak eğitim yöntemlerinde ki yeterlilik tanımını, bazı teorilerinin sadece adlarını ve koyucularını, bununla beraber bu teorilerin başlangıçlarıyla, yaratıcı problemleri çözme yönteminin ayrıntılarını, ve problemleri çözme detaylarını ortaya koymaya çalıştım. Bununla ilgili psikolojik eğitim teorileri ve uygulanan eğitim programları; Yabancılara Arapça öğretmenlerinin becerilerini geliştirmek, performanslarını yükseltmek ve eğitime yönelik motivasyonlarını artırmak amacıyla yaratıcılık, program ve teorilerini ele alan önceki çalışmaları da dikkate alarak; Arapça öğretiminde yaratıcı problem çözme yöntemini kullanmak teorisini ele aldım. Örneklerde benimsenen ve genel olarak tartışılan teorilerden, önerdiğim ders ve alıştırmalar ve materyallerin yanı sıra, çoğunlukla TRIZ yaratıcı programının ilkeleri ile ilgili uygulama programlarından çıkarımlarda bulundum. Genel yöntemlerin kabul edilmiş standartlarına göre, neyin ele alındığına dair sonuçlar çıkarmak ve yaratıcı çözümlerin problemlerde kullanımının öğretmen ve öğrenci üzerindeki etkilerinin yanı sıra ne kadar önemli olduğunu göstermek için dikkatli ve kapsamlı bir anket yaptım. Olumlu ya da olumsuz, önerilere dayanarak ; Arapça'yı yabancılara öğretme yöntemlerini geliştirmek için, etkinliğini göstermeye çalıştığım bakış açısıyla onun gerçekliğini kanıtlamaya gayret gösterdim. Bu çalışmamda sonuçları, yalnız Arapça değil diğer yabancı dilleri de öğretmekte bilişsel becerilerin geliştirilmesinde düşünme yöntemlerinin ve programlarının rolüne işaret eden ve bazı Arapça öğretmenleri arasında zayıf performans verimliliğini belirleyen istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösteren çalışmalarla benzerlik göstermiştir.Bu arada Yabancılara Arapça dil becerilerini geliştirmek ve özellikle problemleri yaratıcı bir şekilde çözmek, ayrıca yaratıcı yöntemler hakkında bilgi sunmaya çalıştım
Özet (Çeviri)
This study starts with searching the creativity, according to its definitions, its components, and the methods related to the development of creative concept through the problem that I assumed in which I begin to discuss the questions that emerged from my idea and my thoughts, and I set the temporal and spatial boundaries and begin drawing the outline of the plan till the end. I tried to be aware of the teacher's definition of sufficiency in educational methods in general, in terms of classifying the names of some of them, the founders of theories and beginnings of these theories then the details of solving creative problems method, in addition to the associated theories of psychological education and training programs applied; taking into consideration previous studies that dealt with creativity, programs and theories, in order to develop the skills of Arabic teachers for non-Native speakers, raising their performance and increasing their motivation towards education, and then I developed application models proposed; to use the method of solving creative problem in teaching Arabic language. The material was inspired by the theories that were adopted in the examples and discussed in general, in addition to lessons and exercises that I have proposed, and mainly on the application programs related to the principles of the TRIZ creative program. A careful and accurate survey was done according to the approved standards of the described methods, to draw conclusions about what was dealt with, and to show how important the use of creative solutions to problems is considered, besides their implications on the teacher and learner, positive or negative as well, to the recommendations and suggestions; in order to improve and develop methods for teaching Arabic to non-native speakers, from the point of view that I am trying to illustrate its effectiveness; and prove its authenticity. The out comings of this study came similar to studies that pointed to the role of thinking methods and programs in developing cognitive skills, both in teaching Arabic and other languages, and showed statistically significant differences indicating weak performance efficiency among some Arabic teachers, And the importance of knowledge of creative methods, especially solving creative problems, to drop it in application to teach the skills of Arabic language for non-native speakers