Katibi Kazvini'nin Hikmetü'l-Ayn adlı eserinin tahkik ve tercümesi
Translation and edition of Katib al Kazvini's Hikmat al Ayn
  1. Tez No: 100198
  2. Yazar: SALİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
y» a A YÜKSEK LİSANS TEZİ. ADI: KATİBİ KAZWfl'NW HIKMETU'L-AYN ADLI ESERİNİN TAHKİK VE TERCÜMESİ. DANIŞMAN: PROF. DR MEHMET BAYRAKDAR. ÖZET“Kâtibi Kazvînî'nin Hikmetü'l-Ayn adlı eserinin tahkik ve tercümesi”adıyla yapmış olduğumuz bu çalışma bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kâtibi "nin hayatı, yaşadığı kültür ve siyasi ortam, eserleri, temel düşünceleri ve tesirleri ele alınmıştır. Birinci bölümde, Hikmetü'l-Ayn 'in tahkik edilmiş metni yer almaktadır. Burada kullanmış olduğumuz altı nüshanın tavsifi yapılmış ve tahkik yöntemimiz anlatılmıştır. İkinci bölümde tercümesi yer almaktadır. Üçüncü bölümde Hikmetü'l-Ayn 'in yorumu yapılmıştır. Kâtibi 'nin düşünce kaynakları, felsefi düşüncesinin yorumu ve Özgünlüğüne değinilmiştir. Dördüncü ve sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
?*. J* MASTER THESIS; TRANSLATION AND EDITION OF KATD3I KAZVINI'S HIKMETÜ'L AYN; SALİH AYDIN. SUPERVISOR: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR ABSTRACT“Translation and Edition ofKâtibî Kazvînî's Hikmetü'l Ayn”called thesis consists of an introduction and four chapters. We studied Kâtibi 's life, works, thoughts and political and cultural environment in which he lived in the introduction. Edited text of Hikmetü'l Ayn is taken place in the first chapter. We talked about six copies and the method of edition. Translation is presented the inter pr edat ion of Hikmetü'1-Ayn in the third chapter. In addition to this we hove touched on his thought's sources, interpretation of his philosophical thoughts. In the fourth chapter and conclusion a general explanation is done.