İsbât-ı vâcib konusunda Nasîri'd-Din Et-Tûsî ve Necmiddîn El-Kâtibî arasındaki yazışmalar: Tahkik-tercüme-değerlendirme
The correspondence between Nasir Al-Din Al-Tusi and Najm Al-Din Al-Katibi on the proof of the existence of god: Critical edition, translation, and evaluation
  1. Tez No: 939179
  2. Yazar: MUAMMER KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Necmiddîn el-Kâtibî el-Kazvinî ve Nasîrid-dîn et-Tûsî arasındaki yazışmalar beş risaleden oluşmaktadır: 1- Risâletün fî İsbâti Vâcibi'l-Vücûd, 2- et-Taʿlîkâtu ʿalâ Risâleti'l-Kâtibî, 3- Münâkaşâtu'l-Kâtibî li-Ta'lîkâti Tûsî, 4- Reddu't-Tûsî alâ Münâkaşâti'l-Kâtibî ve 5- El-İ'tirâfu bi'l-Hakk bi Kalemi'l-Kâtibî. Bu çalışmada eserin tahkik, tercüme ve eserlerin genel olarak bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu risâleler Kâtibî'nin Hikmetü'l-ʿAyn ve Tûsî'nin Tecrîdu'l-İʿtikâd isimli eserlerinde ele aldıkları konular içerisinde“İsbât-ı Vâcibu'l-Vücûd”u delilleriyle birlikte tartışma konusu yapmaktadır. Konular hoca ile talebesi arasında yapılan yazışmalarla iddia ve cevaplar tarzında işlenmektedir. Ara yazışmalarda fikirlerini sonuna kadar iddialı bir şekilde savunan Kâtibî“el-İʿtirâfu bi'l-hak risâlesi”başlığı altındaki son yazışmada bazı anlaşmazlıkların kavram kargaşasından kaynaklandığını belirterek yapmış olduğu derin izâhattan dolayı hocası Tûsî'ye şükranlarını dile getirmektedir.
Özet (Çeviri)
THE CORRESPONDENCE BETWEEN NASIR AL-DIN AL-TUSI AND NAJM AL-DIN AL-KATIBI ON THE PROOF OF THE EXISTENCE OF GOD: CRITICAL EDITION, TRANSLATION, AND EVALUATION. The book“The Correspondence Between Nasir al-Din al-Tusi and Najm al-Din al-Katibi on the Proof of the Existence of God: Critical Edition, Translation, and Evaluation.”consists of five chapters: 1- Risâletün fi İsbâti Vâcibi'l-Vücûd, 2- et-Ta'likâtu 'alâ Risâleti'l-Kâtibi, 3- Münakaşâtu'l-Kâtibi li-Ta'likâti Tûsî, 4- Reddu't-Tûsî alâ Münakaşâti'l-Kâtibi 5- El-İ'tirâfu bi'l-Hakk bi Kalemi'l-Kâtibi. In this study, critical edition, translation, and general evaluation of the manuscripts were made. These risalahs/booklets discuss“Isbât-ı Vâcibu'l-Vücûd”and its evidence, among other subjects, discussed in Kâtibi's“Hikmetü'l-Ayn”and Tûsî's“Tecrîdu'l-İtikad.”The topics are discussed through correspondence between a teacher and his student in a claims-and-answers style. Kâtibi was firm in defending his ideas throughout those correspondences. However, in the last correspondence titled“al-İtirafu bi'l-hak blooket”, he admitted that some disagreements were a result of confusion in the concepts being discussed and expressed his gratitude to his teacher Tusi for providing insightful explanations.