Öğretmen yetiştirme programlarına ilişkin kalite standartlarının belirlenmesi ve fakültelerin standartlara uygunluğunun değerlendirilmesi
Determination of quality standards related to teacher training programs and evaluation of appropriateness of faculties to determined standards
- Tez No: 100199
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ KISAKÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET ÖĞRETMEN YETİŞTİRME PROGRAMLARINA İLİŞKİN KALİTE STANDARTLARININ BELİRLENMESİ VE FAKÜLTELERİN STANDARTLARA UYGUNLUĞUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ Erişen, Yavuz Doktora tezi, E.P.Ö. (Program Geliştirme) Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof.Dr. Mehmet A. Kısakürek Eylül 2001, 254 sayfa Bu araştırmada, öğretmen yetiştirme programlarına ilişkin kalite standartlarının belirlenmesi, belirlenen standartların uygunluğu ve önem derecesi ile fakültelerde gerçekleştirilme derecesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada mesleki ve teknik eğitime öğretmen yetiştiren teknik eğitim fakülteleri esas alınmıştır. Genel tarama modeli niteliğinde olan araştırma; Gazi, Fırat ve Marmara Üniversiteleri teknik eğitim fakültelerindeki 101 öğretim üyesi, 60 öğretim görevlisi, 124 öğretim yardımcısı ve 318 öğretmen adayı ile Ankara ili merkez ilçelerindeki dört teknik ve endüstri meslek lisesinde görev yapan 212 ateyle ve meslek dersleri öğretmeninin görüşüne dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. 15 boyut ve 135 maddede belirlenen standartların uygunluğu ve önem dercesinin belirlenmesinde tüm grupların görüşlerine başvurulmuştur. Standartların fakültelerde gerçekleştirilme derecesinin belirlenmesinde ise öğretmen görüşleri alınmamıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda belirlenen bütün standartların“uygun”ve“önemli”bulunduğu görülmüştür. Ancak, bu standartların fakültelerde gerçekleştirilmesi konusunda ciddi yetersizlikler olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, standart belirleme ve standartlara uygunluğu değerlendirme çalışmalarına, öğretmen yetiştirme programlarının kalitesinin geliştirilmesine ve yapılacak araştırmalara ilişkin bazı öneriler getirilmeye çalışılmıştır. uı J
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF QUALITY STANDARDS RELATED TO TEACHER TRAINING PROGRAMS AND EVALUATION OF APPROPRIATENESS OF FACULTIES TO DETEMİNATED STANDARDS Erişen, Yavuz Doctoral thesis, Educational Programs and Teaching (Curriculum Development) Section Advisor: Prof.Dr. Mehmet A. Kısakürek September, 254 page In this study, it was aimed to determine quality standards related to teacher training programs; and to evaluate appropriateness of determinated standards, their level of importance and their realization rate at the faculties. The study was based on faculties of technical education where teacher are trained for vocational and technical education. General survey type study was realized according to opinions of 101 academician, 60 instructor, 124 teaching assistants of Gazi, Fırat and Marmara Universities and 318 teachers canditate who are fourth grade students at these universities. In adition to these groups 212 workshop and vocation course teachers' opinions was gathered who are working at four industrial vocational and technical high schools located at central district of Ankara. It was used opinions of all groups at the determination of appropriateness and level of importance of standards specified at 15 dimensions and 135 items. Teachers' opinions are not gathered at the determination of realisation rate of standards at the faculties. Gathered data were processed with SPSS. As a result, all standards were found“appropriate”and“important”but there were found serious unqualifications at realisation of standards at the faculties. In the direction of result, it was tried to come up with some recommendations related to determination of standards and appropriateness to standards, development of factors affecting teacher training programs and new research will be made accordingly. IV