Doğum sekseği uygulamasının doğum süreci ve memnuniyetine etkisi: Randomize kontrollü deneysel araştırma
The effect of labour hopscotch application on birthing process and satisfaction: A randomized controlled experimental study
  1. Tez No: 1001982
  2. Yazar: PİROZHAN EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KARAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, doğum sekseği uygulamasının doğum süresi, doğum müdahaleleri, doğum ağrısı ve memnuniyeti üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel olarak, 01.01 2024 ve 31.12.2025 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin doğum salonunda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine gebeliğinin 37-42. haftasında olan ve normal doğum için yatışı yapılan 110 primipar gebe (müdahale grubu: 55 ve kontrol grubu: 55) alınmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Eylemi Gözlem Formu, Visual Analog Skala, Doğum Memnuniyet Ölçeği Kısa Formu, Doğum Sekseği Uygulaması Görüş ve Deneyim Formu kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Ki- kare testi, t testi ve Mann–Whitney U testi ve çoklu doğrusal regrasyon ile analiz edilmiştir. Bulgular: Müdahale grubundaki kadınlarda doğuma müdahale oranının daha az olduğu (müdahale: %55,6 ve kontrol: %74,1), doğumda ağrı (6,82±1,37) ve doğum memnuniyeti puan ortalamalarının (23,66±3,14) kontrol grubundakilerden (sırası ile 7,88±3,83ve 22,00±3,20) daha az olduğu olduğu saptanmıştır (sırası ile χ²=4,060; p=0,044; t= -0,06; p<0,001; t=-2,731, p=0,004). Müdahale grubundaki kadınların doğum eyleminin birinci evresinin süre ortalamasının (329,13±137,00) kontrol grubuna (407,26±222,00) göre daha kısa olduğu (t=1,667; p=0,030); ancak ikinci ve ücüncü evre sürelerinin benzer olduğu saptanmıştır. Doğum sekseği uygulamasının toplam doğum süresini anlamlı düzeyde azaltığı belirlendi (t=-2,567, p= 0,026). Doğum sekseği uygulanan kadınların en çok beğendikleri hareketlerin sırasıyla mobilisazyon, doğum topu, doğum taburesi, sakral masaj, mesanenin boşaltılması, mat ve hidrotrepi olmuştur. Müdahale ve kontrol grupları bebek sağlık göstergeleri bakımından benzer idi. Sonuç: Bu çalışmada doğum sekseği uygulamasının doğumda müdahale, ağrı, memnuniyet ve sürenin iyileştirdiği, bebek sağlığını etkilemedeği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effects of the labor hopscotch on labor duration, labor interventions, labor pain, and labor satisfaction. Material and Methods: The study is being conducted as a randomized controlled trial in the delivery room of Aydın Obstetrics and Gynecology and Pediatric Diseases Hospital, registered between January 1, 2024 and December 31, 2025. The study sample consisted of 110 primiparous pregnant women (intervention group: 55 and control group: 55) who were in the 37th-42nd week of pregnancy and admitted to the hospital for normal delivery. The following instruments were used to collect data: Demographic Information Form, Labor Observation Form, Visual Analog Scale, Birth Satisfaction Scale Short Form, and Birth Skip Test Application Opinion and Experience Form. Data were analyzed using descriptive statistics, Chi-square test, t-test, Mann–Whitney U test, and multiple linear regression. Results: It was found that women in the intervention group had a lower rate of childbirth intervention (intervention: 55.6% and control: 74.1%), lower mean pain during childbirth (6.82±1.37) and lower mean childbirth satisfaction scores (23.66±3.14) compared to the control group (7.88±3.83; 22.00±3.20, respectively) (χ²=4.060; p=0.044; t=-0.06; p<0.001; t=-2.731, p=0.004, respectively). The mean duration of the first stage of labor in the intervention group (329.13±137.00) was shorter than in the control group (407.26±222.00) (t=1.667; p=0.030); however, the duration of the second and third stages was similar. It was determined that the birthing hopscotch exercise significantly reduced the total labor time (t=-2.567, p=0.026). The most preferred exercises among women who underwent birthing hopscotch were, in order, mobilization, birthing ball, birthing stool, sacral massage, bladder emptying, mat, and hydrotherapy. The intervention and control groups were similar in terms of infant health indicators. Conclusion: This study found that the use of the birthing hopscotch technique improved intervention, pain, satisfaction, and duration during childbirth, and did not affect infant health.